Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Tidig avresa från Uppsala för att sen plocka upp lite spelare efter E4:an, en lättare bensträckning vid Tönnebro för att sen vara på arenan 1.45 före matchstart. Vi har stor frånvaro inför matchen, 6-7 spelare från gr1 som ej var tillgängliga pga skador och sjukdom.
Vi var förberedda på en stor anstormning i inledningen men vi låg riktigt bra i våran organisation och deras försök hamnade ofta ut mot kanterna där vi utövade en nästan perfekt press/täckning, några bollar fick dom in men våra centrala spelare jobbade metodiskt bort alla försök till avslut. Vi kunde under den första halvtimmen hålla i och rulla för att sen sätta in den på vårat centrala mittfält och försöka såra dom med vassa bollar mot våra forwards men det finns en anledning till att Sundsvall bara har släppt i 5 mål i serien. Deras backlinje håller högsta klass och vi hade väldigt svårt att komma till några avslut under hela matchen. Dom jobbar fram några chanser men vi håller rent halvleken ut, vi skapar några fasta situationer som blir till halvchanser. Efter en hörna från Fanny får Natta halvträff med pannan och bollen träffar deras försvarare i bakhuvudet ut ur straffområdet, från avbytarbänken såg det ut som det skulle bli mål.
Under första delen av andra orkar vi hålla i det fina spelet men det var fler som började bli rejält trötta och vi fick inte fast bollen högre upp, Sundsvall satte högre press och vann fler andra bollar och vi fick verkligen bita i det blöta plastgräset för att inte släppa in något mål. Vi hade inga målchanser under andra halvlek men vårat försvarspel höll högsta klass. Sundsvall skapade flera tillfällen att vinna matchen men vi kom tillbaka och gjorde det svårt för helt rena avslut men vid någon av deras chanser borde dom träffat mål.
Vi klarar oavgjort och med det övertaget både i antal chanser och bollinnehav är vi riktigt nöjda med en poäng. Om vi ser till matchen i våras där vi dominerade både i chanser och spelkvalite var vi värda den här poängen.
Laget:
Kaisa (mv)
Elva
Tova
Natta (k)
Elin (ut 79)
Johanna
Fanny
Anna K
Mia (ut 60)
Annika
Sanna
Avbytare:
Klara (mv)
Cornelia
Agnes (in 60)
Sara (in 79)
Max Andersson, tränare
| BK Häcken (borta) | 17 jun, 18:00 |
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Jitex BK (hemma) | 2 aug, 13:00 |
| Trelleborgs FF (borta) | 8 aug, 14:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 16 aug, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera