Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Första höstmatchen mot tuffaste möjliga motstånd på en gång, förutsättningarna vädermässigt var dom bästa med 20 grader men med lite vind i första halvlek. Gräsmattan var i hyfsat skick men för våran del är gräs alltid bättre än plast. Täby hade redan spelat en match på hösten och vann den spelmässigt enkelt mot Vaksala med 2-0 men hade svårt att stänga matchen.
Vi visste inte riktigt var vi stod innan dagens kamp, hade vi skött sommarträningen ordentligt, hade vi överprestetat på våren, hade gruppen fått några reaktioner på att vi var serieledare över uppehållet och skulle vi ta jobbet tillsammans under 90 min.
Täby satte högsta fart direkt från avspark och hade ett gyllene tillfälle innan första min hade gått men våran Kaisa fick en bra start och parerade bort avslutet, våra motståndare var som bålgetingar dom första 5-8 min och kom i våg efter våg med varierat anfallsspel men vi lyckades irritera med några djupa snabba bollar som deras backlinje hade svårt att få grepp på. Efter att vi brutit deras anfall på våran högerkant kombinerade vi oss fram så Sanna jobbade sig förbi deras vänsterback och trycker in den mot Annika och Freddie men deras mittback glider fram och bryter men stöter in den i eget mål istället, deras målvakt blir helt ställd. Bara några min senare frispelas Annika men förmodligen får hon för många alternativ, avslutet är hårt och lågt men målvakten gör en strålande räddning.
Täby kvitterar i den 24 min och nu blir trycket hårt mot vårat mål men fortfarande så är dom sårbara när dom snabba bollarna kommer, det kommer ett inlägg från ena kanten in i vårat straffområde och våran spelare är först in i nickduellen men får en tuff tackling bakifrån och domaren blåser av spelet för hands på någon av våra spelare, domaren vet inte vilken spelare det var men straff blir det i alla fall och 2-1 var ett faktum.
Underläge i paus men känslan var att vi hade haft dom vassaste chanserna medan Täby hade störst bollinnehav, våra centrala spelare behövde hjälp att täcka av ytor så vi gjorde korrigeringar på några positioner så dom inte behövde slita så hårt i defensiven.
Vi kom åt dom bättre i defensiven under hela andra halvlek, deras raka bollar gick sällan rakt igenom vårat mittfält upp till deras forwards utan vi stod upp fantastisk bra. Bollinnehavet hade jämnat ut sig men fortfarande hade Täby lite mer men dom skapade nästan ingenting alls som är värt att nämna, visst skapar dom sammanlagt 10 hörnor men vi jobbade metodiskt bort allt. Vi kvitterar genom att Fanny zick zackar sig igenom deras vänster försvar och lyfter den kyligt in den högt i det bortre hörnet i matchminut 65. Täby blir lite förlamade i några min och sen tar vi ledningen c:a 10 min senare på en frispark från Fanny som hittar Sanna som löper perfekt till bollen och skarvar den framför händerna på deras målvakt in i mål. Det återstår 12 min av matchen men det tar några min innan Täby inser att dom måste spela rakare och enklare om det ska bli några poäng. Hörnorna avlöser varanndra och när klockan har gått över 90 nickar deras spelare bollen över mål men domare anser att det är vi som var sist på bollen, hörna igen och denna gång orkar vi inte hålla i organisationen och koncentrationen utan på deras 11 hörna som inte var en hörna kvitterat dom till 3-3 som blir slutresultatet.
Innan matchen hade jag varit nöjd med ett oavgjort resultat men när den sena kvitteringen kom var det riktigt tungt i några min efter slutsignalen, vi hade visat att vårens alla matcher inte hade stigit oss åt huvudet utan "laget" GUSK är en grupp spelare som vill, kan, orkar och vågar utvecklas. Som matchen blev är Täby mest nöjda med en poäng men deras förhoppningar var att ta alla poängen för att vara med ordentligt.
Nästa omgång blir intressant, Gustavs-Djursholm, Tierp-Täby, Sundsvall-GUSK
0-1 13 min (självmål)
1-1 24 min
2-1 37 min (straff)
2-2 65 min FHR (EF)
2-3 78 min SÖ (FHR) (frispark)
3-3 91 min (hörna)
Laget:
Kaisa
Elva
Sofia
Natta (k)
Elin M
Anna K (ut 83)
Fanny
Johanna
Freddie (ut 34)
Annika
Sanna
Avbytare:
Klara (mv)
Mia (in 34)
Lina (in 83)
Tova
Max Andersson, tränare
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Jitex BK (hemma) | 2 aug, 13:00 |
| Trelleborgs FF (borta) | 8 aug, 14:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 16 aug, 14:00 |
| Umeå IK FF (borta) | 22 aug, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera