Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Matchen spelades i hällregn och 4-5 grader på Löten, 3 återbud på förmiddagen gjorde att startelvan såg inte ut som det var tänkt. Ett sent strumpbyte på alla spelarna strax innan matchstart när det visar sig att vi har samma färger som våra motståndare gjorde att vi fick korta av uppvärmningen.
Bälinge försökte störa oss högt upp i banan och lyckades flera gånger men när vi allt oftare kom ur den första pressen fanns det en ocean av ytor bakom deras högt stående backlinje, dom ytorna finns inte vanligtvis i div 1 så det tog ett tag innan vi kom åt dom, mellan den 30-39 minuten gör vi 3 mål nästan på samma sätt men alla gånger kom vi fram på vänsterkanten.
Våra motståndare gjorde tidigt i andra halvlek 1-3 när vi är nonchalanta och deras anfallare kommer helt fri med Amanda. Vi trummar på men får inte samma lägen som vi fick i slutet av första, dels för att deras backlinje jobbade på ett annat sätt men också för att vårat bolltempo hade blivit sämre. Vi gör ändå 1-4 en bit in i halvleken, Bälinge tar sina 2 bonusstraffar inom 4 minuter och har då 3-4 när det gått 73 minuter. Deras energi försvann snabbt när vi nickar in en hörna och innan domaren blåser av matchen gör vi 3-6.
Nu ställs vi mot Vaksala nästa helg och i den andra semifinalen möts Rimbo-Tierp, alla lagen spelar div 1 nästa säsong men både Rimbo och Vaksala har en bonusstraff var.
0-1 30 min FK (AH)
0-2 35 min AH (FK)
0-3 39 min FK (NL)
1-3 46 min
1-4 59 min SAS (?)
2-4 68 min (bonusstraff)
3-4 72 min (bonusstraff)
3-5 75 min NL (SAS)
3-6 85 min FK (JH)
Laget:
Amanda
Åsa
Frida
Natta
Maria GH (ut 65)
Sara S (ut 86)
Anna
Elin
Freddie
Lina L (ut 75)
Annika
Avb:
Maja (målv)
Sara E (in 65)
Johanna (in 75)
Jovana (in 86)
Max Andersson, tränare
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Jitex BK (hemma) | 2 aug, 13:00 |
| Trelleborgs FF (borta) | 8 aug, 14:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 16 aug, 14:00 |
| Umeå IK FF (borta) | 22 aug, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera