Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
GUSK 2 – Mariehamn, 1-4
Omstart av serien och efter vårens uppåtgående kurva var vi sugna på revansch mot Mariehamn. De inledande 20 minutrarna är det vi som för spelet, mot ett Mariehamn som sätter en låg press samtidigt som de håller en hög backlinje. Detta resulterar i att vi kan ta oss igenom deras lag på bara en-två passningar. Vi har bra koll på deras anfall och ligger rätt i defensiven.
Tyvärr sätter vi inte de klara chanser vi får. Istället är det Mariehamn som gör 1-0. Efter det tappar vi det mesta och blir stirriga och nervösa, vilket resulterar i att Mariehamn kan springa in både 2- , 3- och 4-0. I 82' reducerar Elin L till 4-1 på ett långskott utifrån vänsterkanten, men då är slaget redan över.
Mål: Elin L
UIF – GUSK 2, 2-2 (0-2)
De inledande 45 minutrarna finns det i stort sett bara ett lag på banan – och det är ett GUSK som styr och ställer över händelserna. Redan efter 13' står det 0-2 på resultattavlan efter mål av Jenny i 8' på hörna och Elin L i 13'. Vi spelar bra halvleken ut, trots att vi tvingas möblera om i laget efter att Madde slagit upp sin sträckning i ljumsken och Elin L sträckt låret.
I andra halvlek talar vi om att ligga rätt och fortsätta ta jobbet, trots att de båda skadorna inneburit att vi inte längre har några avbytare. Men, istället för att bara gå in och spela av matchen blir vi nervösa, vilket förstärks av att UIF kommer in som ett nytt lag med målet att vända matchen. Om första halvlek känns kassaskåpssäker så utvecklas andra halvlek mer och mer till en väntan på att UIF ska reducera. Och, i 75' kommer reduceringen. Vi försöker lyfta oss och hålla undan, men i 84' kommer kvitteringen på en tveksamt dömd straff.
Mål: Jenny, Elin L
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Jitex BK (hemma) | 2 aug, 13:00 |
| Trelleborgs FF (borta) | 8 aug, 14:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 16 aug, 14:00 |
| Umeå IK FF (borta) | 22 aug, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera