Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
GUSK2 - UIF, 0-3 (0-2)
Upplandscupen
"Pang, pang" och så stod det 2-0 till UIF efter ungefär 20min, vilket helt beror på ängsligt och taffligt agerande från vår sida. Vi spelar dock upp oss under halvlekens gång, tyvärr utan att skapa de riktigt heta målchanserna.
Spelet och attityden i andra halvlek tar vid där den slutade i första och vi spelar i långa perioder mycket fin och varierad fotboll. Men, fortfarande utan att få till det allra sista. Vi har några skott som smeker strax utanför stolpen, bland annat från Erica och Arvid, samt att Sara P drar ett stenhårt skott i ribban. UIF sticker upp emellanåt, men vi fredar oss på ett mycket fint sätt och lirar oss ur svårigheterna.
UIF tar båda sina bonusstraffar i andra halvlek, den första går i ribban och den andra räddas av Empa. Tyvärr kan straffläggaren lägga in returen.
Reflektionen efter den här matchen är liknande den Max hade efter GUSK1-Fanna: Vi spelar bra, men får inte till avsluten. Vi ledare hade definitivt varit mer oroliga inför säsongen om spelet hade varit dåligt, men att vi gjort mål på deras misstag. I veckan kör vi "tröjan", men med avslut.
| Träning | 9 jul, 17:30 |
| Träning | 16 jul, 17:30 |
| Träning | 23 jul, 17:30 |
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Träning | 30 jul, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera