Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
På Allianscupens andra dag var det gruppspel för vårt andra lag GUSK 2 och dom inledde den första och som vi kanske trodde svåraste matchen mot Bälinge strålande genom att segra med 2-0.Efter 9 min sätter Ida det första målet på en snygg passning av Sara S och 2-0 kommer efter en hörna från Sara S som Emelie sätter in.
Nästa match mot Ärentuna går helt vår väg 1-0 Elin L efter 1 min och även 2-0 av samme Elin efter 7 min på ett superpass av Sara S.
Vid 3-0 målet dansar Sara S runt nere i motståndarnas straffområde och lurar alla innan hon passar Ariam som får helt öppet mål och inte missar.Även på 4-0 målet är det Sara som lurar alla och passar Emelie som gör detta matchens sista mål.
Vet ej om vi var för självsäkra efter den fina inledningen men sen kom reaktionen i form av en plattmatch mot Vattholma som vinner med 2-0.
Inför sista matchen mot Danmark så hade vi 6 poäng och Bälinge 9 efter att ha vunnit sina övriga matcher efter att dom förlorat mot oss och vi skulle nu möta Danmark som hade 4 poäng och vid seger kunde gå förbi oss.
Vi inleder matchen på bästa möjliga sätt och Ariam gör 1-0 redan efter 1,13 på klockan
Och spelar bra men sen börjar Danmark piggna till och det känns lite stressigt på slutet men med exakt
007 sekunder (man tänkte på en känd Agent där) så smäller Maria GH in 2-0 och i och med denna seger vinner vi gruppen på 9 poäng och bättre målskillnad än Bälinge och för då möta Frösunda 08.30 på lördag morgon.
GUSK 1 möter Vattholma 09.00
Samling för GUSK 2 är 07.20.
Tobbe
| Träning | 16 jul, 17:30 |
| Träning | 17 jul, 17:30 |
| Sandvikens IF (hemma) | 18 jul, 15:00 |
| Träning | 20 jul, 17:30 |
| Träning | 21 jul, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera