Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Söndag morgon kl 7 åkte vi iväg till Örebro för att spela SM-kval i Umbro futsal cup.
Våra förberedelser för futsal på golv med futsalbollar var väl inte dom allra bästa, noll träningspass...
Men tjejerna hade i alla fall grävt fram några gamla inomhusskor, i ett par fall nästan från förra årtusendet..
Första matchen mot reskamraterna från Bälinge slutade 1-1. Vi hade länge ledningen efter mål av Frida, men i slutminuten lyckades Bälinge kvittera. Vi skapade mest och kunde mycket väl ha gjort ett par till.
Andra matchen gick mot Stockholm Futsal Club. Vi dominerade utan att få in bollen, i stället blev det 0-1 efter en hörna. I andra halvlek kom vi igång och spelade riktigt bra och efter Anna:s kvittering lossnade det ordentligt, till slut blev det 5-2 sedan systrarna Högberg gjort två var. Hittills hade vi spelat med bra rörlighet och hemjobb och hög press. I den avslutande och avgörande matchen mot Lillån gick vi bort oss och missade i pressen, redan efter 14 sekunder stod det 0-1 och sen kom 0-2 via stolpen sedan vi alldeles innan haft en boll på mållinjen.
I andra halvlek rättade vi till positionerna och spelet jämnade ut sig, och vi tog sedan över, men bollen ville inte in
(deras målvakt var bra) och dom fick 0-3 via en solklar hands och 0-4 på en kontring.
Totalt en andraplats och tidvis bra spel.
Vi får gratulera Lillån (där My spelar, dock skadad nu) som får åka till Huskvarna för vidare äventyr. (Frågan är om vi inte hellre spelar Luciacupen, som går samma helg).
Vi som var där var:
Elin Lundin, Frida H, Annika H, Anna K, Elin Lindström, Elin M, Sara S, Natta, Angelica, Lina L och Lina N
samt Micke Ehn och jag.
/Mårten
| Träning | 16 jul, 17:30 |
| Träning | 17 jul, 17:30 |
| Sandvikens IF (hemma) | 18 jul, 15:00 |
| Träning | 20 jul, 17:30 |
| Träning | 21 jul, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera