Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grums IK FK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grums IK FK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Götene vann den viktiga streckmatchen på Västerby IP med 1-0 (1-0).
Därmed är Götenes förlustfria rad i höst intakt.
Götene var i ett prekärt läge efter vårsäsongen, men med välvilliga sponsorer i ryggen värvade man in ett halvt nytt lag - och det har gett resultat!
Grums gör, spelmässigt, ingen dålig match, och det var flera hemmasuporters som efter matchen framförde att Grums var värda mer.
Och det var GIK värda denna dag, om man enbart ser till spelfördelningen.
Grums förlorade matchen på att man inte skapade målchanser i första halvlek och att man, när måltillfällen dök upp i andra, inte utnyttjade dessa,
Det var en jämn första halvlek. Götene kom dock fram i fler farligeheter. Grums förde i mångt och mycket spelet, men när man tog sig in i sista tredjedelen fanns inte färdigheterna där. Det var uddlöst!
Det blev inga grumschanser att tala om. Ett avslut från Ted Åhlund efter en kvart och en nick från Dawood efter 26 minuter får katalogiseras som halvchanser.
Då skapade Götene, i andra ändan på planen, något mer. En bra chans efter 20 minuter kunde ha resulterat, liksom ett läge, något av ett friläge, efter halvtimmen.
Det viktigaste inträffade efetr 35 minuter. Grums, i övriga delar av matchen, solida försvarsspel hadet en spricka då och David Gustafsson kunde stöta in ett vänsterinspel.
Just i det läget var Grums i en femminutersperiod nere på tio man då Berkant Yildiz lappades ihop efter att ha skadats på en deltalj från bevattningsanläggningen på planen.
Götene fick till en långlobb i ribban efter 44 minuter, men en tillbakalöpande Jerker hade läget under kontroll.
Andra halvlek började med ett par bra möjligheter från Götens sida, men sedan svängde spelet över till Grums fördel.
Götene började spela på ledningen, samtidigt som Grums 10 minuter in på halvleken, injicerade laget med kreativa spelare som Niklasson och Molander.
Det var inte bara det att Grums nu styrde spelet, chanserna skapades.
Bra läge för André mitt i halvleken, samme man fick jätteläget 10 minuter före slutet.
Grums tog sig allt mer in mot målet, man bollade upp, Teds hårda inspel från höger träffade André så att bollen halvmetern från det tomma målet gick över ribban!
Så den stora möjligheten i matchens absolut sista minut. Bra anfall från ett påslaget Grums gav David Lander bra läge. Avslutet hårt, men då svarar målvakten Victor Pettersson för en räddning i den högre skolan. Det räddade segern till Götene, samtidigt som Grums tabelläge försvårades. Grums hann samla upp i andravågen, fick till en möjlighet till, men Simon Molanders nick gick över.
Grums har fortfarande marginal till lagen på direktnedflyttning, men omgångens resultat satte Grums i en orföraktlig dager när det gäller den negativa kvalplatsen.
Nu väntar derby på löpande band: Strömtorp och Forshaga på hemmaplan och Viken på bortaplan.
Med förlusten brändeds marginalerna bort. Tabelläget är prekärt, även om den spelmässiga insatsen i Götene lovar en hel del.
Vi brukar inte kommentera domarna. Men huvuddomaren Per Rehnlund svarade för den bästa matchledarinsatsen hittills i serien.
Laget: Jerker Westberg - Ted Åhlund, Bervan Kayhan, Petter Gunnarsson, Albin Lekiqi - Sebastian Carlsson, Oscar Lander, Dawood Yaki - David Lander, Berkant Yildiz (ut 55) - Simon Börne (ut 55), - Fredrik Bergvall. André Niklasson (in 55), Simon Molander (in 55), Bastian Rojas, Gustaf Svärd.
Inga kommande aktiviteter
| 9 dec | Julbord för Grums Fotboll |
| 9 dec | Information om Fritidskortet för vårdnadshavare |
| 1 dec | Gåfotbollen hänger i |
| 27 nov | Julen är en lagsport! |
| 24 nov | Seriförslagen från Förbundet |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera