Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Garphyttans IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Garphyttans IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev en tuff match mot Örebois på Björkvallen i Latorp i söndags. Matchen fick flyttas till konstgräset pga Kilsbergsvallen var ospelbar efter ihärdigt regnande.
Många trodde nog att det skulle bli en lätt match då motståndarna dök upp med en utespelare i mål, endast en avbytare och en karaktäristiskt avslappnad inställning på uppvärmningen. Enligt rykte tränar de heller inte utan spelar bara matcher. De lurade in oss i någon form av underskattning för Örebois blev varken trötta eller släppte in några "enkla" mål och spelade en bra fotboll med fint passningsspel. Så vi fick verkligen slita hårt i defensiven denna dag!
Vi hade istället svårt med vårat passningsspel, kanske pga ovana att spela på konstgräs, och att komma till bra målchanser, men kunde till slut få in 1-0 genom Edvin som lyckades ta sig loss och placera in bollen i "fel" hörn för målvakten.
Vi tar gladeligen med oss 3 poäng från denna batalj och siktar nu in oss på en kanske ännu tuffare match på lördag mot Lllån som jagar oss i kampen om kvalspelet till div4.
Matchen spelas på Lillåvallen på lördag 15:00!
In i kaklet!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera