Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK Damer Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK Damer Allsvenskan.
Damer Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Nu har damerna avverkat den första delen av försäsongen inför kommande säsong i Allsvenskan. Vad har de gjort och vad är planen framöver?
- Den första delen består av att sakta men säkert bygga upp kroppen så att den klarar av träning utan att åka på överbelastningar, dvs träna för att kunna träna. Tyvärr har en hel del spelare åkt på några veckors förkylningar, men det löser sig med bra träning i juli, säger tränaren Ove Johansson och fortsätter.
- Nu går spelarna på egen träning i fyra veckor, vi har frivilliga tider där de som är i stan kan komma och köra med andra om de vill ... vi brukar väl snitta 10-12 st på dessa pass.
Jag har en bra känsla då flera spelare redan nu tagit steg i sin utveckling, så det känns som att vi är på rätt spår. Under kommande fyra veckor höjer vi kvalitet/intensitet på passen med fokus på uthålligheten då den är viktig för vårat sätt att spela innebandy. Det är under denna period spelarna kommer få betalt för de tidigare två månaderna av träning.
För att se ett axplock från lagets försäsong:
Klicka HÄR
Efter dessa fyra veckor återsamlas laget och påbörjar återigen innebandyträningen. Första matcherna blir 26-28 augusti då laget deltar i Scandic Cup i Umeå.
Vi önskar därmed Glad Sommar och återkommer med rapport när innebandyn åter igen rullar in i våra hallar
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera