Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings HF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings HF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Nya ansikten i ledarstaben!
Inför säsongen har vi passat på att lära känna våra nya ledare lite bättre. 💬👇
Häng med bakom kulisserna i intervjuserien där de berättar om bland annat sina roller och förväntningar.
Vi börjar med Carin Edman.
Kort beskrivning om dig själv och vad är din relation till handboll och EHF? Vilken är din roll i herrlaget?
Hej!!
Ja självklart kan jag ge liten beskrivning av mig själv. Detta är en ny position för mig.
Carin Edman, 29 år och sambo med Albin Sandell. Där kom relationen till handbollen, har ingen egentligen precis börjat lära mig grunderna i spelet. Är inbiten hästtjej så bollsport är inget jag kan. Jag är specialist sjuksköterska i akutsjukvård jobbar på akuten i Enköping. Så min roll för herrarna kommer vara som deras rådgivningsstöd och hålla koll på akuta skador som skett under match eller träning.
Vad har du alltid med dig i din sjukvårdsväska?
- I akutväskan bland annat material för att hantera sår, blödningar och stukningar. Annat som kylpåsar alt kylspray, sporttejp, sterila kompresser, plåster inkl skavsårsplåster. Elastiskalindor och självhäftande bandage. Anteckningsbok för att notera skador och behandlingar. Viktigt att ha innehåll i väskan som är anpassat för gruppens behov och tidigare erfarenheter av skador.
Hur håller du dig uppdaterad inom idrottsmedicin och handbollsspecifika skador?
Hur ser du på kommande säsong?
- Taggad för kommande säsong. Se grabbarnas utveckling och för min del öka min kunskap kring akuta idrottsskador. Självklart ska jag vara så påläst jag kan om de vanligaste skadorna.
Tack Carin och välkommen till EHF! Stort lycka till i din nya roll!
#vibärröttmedstotlhet #enköpinghfherr
Träning | 17 sep, 19:30 |
Träning | 18 sep, 18:00 |
Skånela IF (borta) | 19 sep, 19:00 |
Träning | 24 sep, 19:30 |
Redbergslids IK (hemma) | 28 sep, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera