Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bele Barkarby FF Veteran
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bele Barkarby FF Veteran.
Veteran
Följ oss för uppdateringar
"Ja det var en kväll i juni, då när sommaren är som bäst..." eller inte? Gårdagens match mot Alianza var en riktig skitmatch, vilket jag och Blomman kom fram till i eftermatchanalysen, jag tror ingen säger emot. Sommarmånaden juni visade sig inte från sin bästa sida, möjligtvis cirka 30 minuter innan matchstart. Sen kom det där klassiska sommarvädret med regnskurar och en gråsvart himmel. Vädret färgade av sig på spelet. Vid något tillfälle sprack molnen upp och lite sol strilade ner på Norrvikens IP. Det var vid dessa få tillfällen som även vi glimtade till med några fina kombinationer och attackfotboll när den är som bäst.
Annars handlade det mest om kamp, tuffa närkamper och blodiga snokar då Brendling fick smaka på en rak höger från deras nummer 13. Enligt minnen från veteranernas veteran Hillborg var det samma nummer 13 som förra året som gav Gunnarsson en klocka.
Redan när jag var liten knatte och spelade med Beles 69:or fick vi alltid höra av våran demontränare Kjelle Beronius, "ingen nämd och ingen glömd". Kjelles visdomord är inget jag tagit fasta på. Så därför tänker jag nämna Hedengran som klev in på det centrala mittfältet och med hans blick för spelet, hans lugn och spelförståelse kännes det som han cementerat sig en plats på mitten. Jag tycket Henegran gjorde en kalasbra match och vi hoppas att han skriver upp sig på fler matcher.
Vi hade även två spelare som gjorde säsongsdebut, Blockert och Johan Ericsson. Ericsson kamperade på mitten med Hedengran vilket jag tycker blev en lyckad laguttagning. Johan var även på hugget framåt och kanske med lite mer tur skrivit in sig i målprotokollet. Blockert var som jag alltid sett honom, rörlig, snabb och gör sig alltid spelbar, vilket är en fröjd för medspelare som skall hitta spelalternativ, bra jobbat Blockert.
Tråkigheter med kvarten kvar då Nico på det hala underlaget tyvärr drar på sig en rejäl sträckning, lårets baksida, aj aj aj....den är inte att leka med. Eftersom jag frös som en liten hund tog jag på mig den gula målvaktströjan samtidigt som Wibom assisterade Nico mot omklädningsrummet. Även Alianzas målvakt fick kasta in handuken då han fick rött kort då han tog med handen utanför straffområdet. Totalt var det fyra målvakter denna match och samtliga höll nollan, imponerande. Jag får väl rikta ett speciellt tack till Hillborg och Pelle Persson som frenetiskt räddade skott som jag nog inte klarat av om inte deras långa tår kommit emmellan.
Tittar man enskild på varje spelare, position för position så gjorde vi alla bra insatser, men vi saknade limmet som kunde fogat vårat bra invinduella spel till ett välfungerande lagspel. Jag tror ändå att vi får se 0-0 matchen som ett fall framåt efter tre raka förluster. Nu vänder det.
Snart tar vi av oss kavajerna, sparkar av oss båda skorna, spottar ut snusen och tar sommarlov, två matcher kvar innan uppehållet.
// Rickard
| Kofkella Kultur o IF (borta) | 7 jun, 20:00 |
| Arameisk-Syrianska IF (borta) | 14 jun, 00:00 |
| Vällingby AIK (hemma) | 16 aug, 18:00 |
| Topkapi FF (borta) | 30 aug, 20:00 |
| IF Wasa (hemma) | 13 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera