Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge IF (Fotboll)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge IF (Fotboll).
Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Inför 2023 har Upplands Fotbollsförbund skapat något som heter Fair Play-ligan.
Det är ett sätt att arbeta med matchmiljö och den tillämpas i de serier där Upplands Fotbollsförbund sköter domartillsättningen. Utifrån domarrapporten, så får olika händelser olika poäng.
Utifrån dessa poäng skapas ett snitt poäng per lag, som förbundet då delar in i olika nivåer.
Detta kommer vara synligt via tabeller på deras hemsida.
Om ni vill läsa mer om detta Klicka här
Vad kommer vi som förening göra?
På alla matcher ska det finnas matchvärd som bär gul väst samt ett kort runt halsen. Dess finns i domarrummet.
Nytt för i år är även att alla lag inom ungdom till senior ska genomföra en så kallad Fairplay hälsning innan matchen. Vilket betyder att lagen hälsar på varandra innan matchen startar.
Upplands Fotbollsförbund hoppas och tror att detta ska vara ett steg närmare en bättre matchmiljö. Vi behöver ta hand om våra barn och ungdomar, som både är spelare och domare.
I och med detta har vi i Bälinge IF fått skriva på ett kontrakt som visar att vi är med på detta.
Kontaktet sitter inramat vid kiosken.
| F-16 Fotboll Träning | 3 jan, 17:30 |
| F-16 Fotboll Gusk flickcup | 4 jan, 08:00 |
| F-11/12 fotboll GUSK Flickcup F2012 | 6 jan, 07:00 |
| Herr div 7 Träning | 7 jan, 20:00 |
| Herr Sr UPPTAKT 2026 | 10 jan, 10:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera