Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda IB
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda IB.
Vetlanda IB
Följ oss för uppdateringar
Nu står det klart att poängmakaren, Filip Ekman, lirar vidare i Vetlanda Innebandy.
Filip som anslöt till VIB inför ”Coronasäsongen” 2020/2021 har under säsongen skolats om
från back till forward. En mycket lyckad omskolning som resulterat i en imponerande poängskörd, närmare bestämt 43 mål och 16 assist på 30 spelade matcher, varav cirka hälften av matcherna på nya forwardspositionen.
- Det räcker att titta på poängskörden så förstår man hur otroligt viktig Filip är för VIB. Spelare som producerar dag efter dag match efter match växer sannerligen inte på träd så det känns riktigt skönt att nya kontraktet är undertecknat, säger VIB:s sportchef Henrik Åhlund.
Filip är ursprungligen från Nässjö men inom någon vecka rullar flyttbilen mot Vetlanda.
- Det märks att Vetlanda Innebandy gör en ordentlig satsning och vill uppåt, det i kombination med att jag trivs fantastiskt bra i klubben och i laget gjorde detta beslut väldigt enkelt. Lite extra roligt blir det att återförenas med kompisen William Park som jag spelat ihop med under tiden i Lagan och har bra kontakt med även vid sidan av planen, säger Filip Ekman.
FAKTA FILIP EKMAN
Född: 1998
Position: Forward
Skjuter: Höger
Tröjnummer: 4
Tidigare klubbar: Nässjö IBF, Sävsjö IBK och Lagan IB
Yrke: Mäklare på Mäklarhuset i Vetlanda
| P-12 Träning P11 | 30 dec, 17:20 |
| P-11 Träning | 30 dec, 17:30 |
| P-10 Träning | 30 dec, 17:30 |
| F-11/12 Träning | 30 dec, 19:45 |
| DJ 20 Träning | 30 dec, 20:15 |