Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda IB
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda IB.
Vetlanda IB
Följ oss för uppdateringar
I dag på eftermiddagen signerade målvakten, Emil Krieg, ett nytt tvåårskontrakt med Vetlanda IB. Kommer ni ihåg Emils helt matchavgörande räddning i ”superderbyt” mot Sävsjö hemma i Iscar Arena?
- Emil har en ruskigt bra säsong bakom sig och är en stor del i att vi nästa säsong spelar i division 1. Med en räddningsprocent på 84,6% så känns det naturligtvis väldigt skönt att Krieg stannar i Vetlanda IB i ytterligare minst två säsonger. Emil Krieg och Jonatan Siljemark är ett riktigt bra målvaktspar som kompletterar och sporrar varandra på bästa sätt, säger sportgruppens Henrik Åhlund.
Vetlanda-Posten publicerade nyligen en lista:
Här är årets lag på Höglandet - lirarna som glänste mest
I stenhård konkurrens med Mikael Jonsson i Sävsjö IBK–målet så blir det ändå Emil Krieg som nyper målvaktsplatsen. Växte fram till en jätte i målet under säsongen och tog enorma kliv när han gick från att bara vara en bra målvakt till att bli en matchvinnare. Minns ett par räddningar från säsongen som inte ens borde vara möjliga. Källa: Vetlanda-Posten
- Det känns väldigt bra att ha förlängt med VIB och jag ser verkligen fram emot fortsatt spel i Iscar Arena inför vår grymma publik! Jag trivs väldigt bra i såväl gruppen som i föreningen och det känns som att VIB har något väldigt bra på gång och då vill jag gärna vara med på resan i division 1, säger Emil Krieg.
Foto: Vaisanen.nu
| P-12 Gothia cup | 3 jan, 13:00 |
| Herr A IBK Lund Elit (hemma) | 3 jan, 16:00 |
| F-16/17 Träning | 4 jan, 10:00 |
| P-15 Träning | 4 jan, 11:15 |
| P-16 Träning | 5 jan, 10:00 |