Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vejby IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vejby IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Så var det dax!
Det kan ju inte bli mycket rolligare än så här. Inför den sista seriematchen, imorgon lördag kl 13.00 på Vejby IP, så parkerar vårt Vejby på 3:e plats vilket innebär en kvalplats till div.4. Vem trodde egentligen på det innan säsongen startade, som nykomlingar?? Som grädde på moset så möter vi våra grannar från Grevie, som är 2 poäng efter oss i tabellen vilket innebär att morgondagens match är helt avgörande om vem som ska knipa kvalplatsen. En sådan avgörande match är något man ska se fram emot, finns inget bättre och roligare att få vara med om bataljer/derby likt dessa. Vejby IP är vår "borg", endast 2 förluster de senaste 2 säsongerna, vi vet vi är starka, vi vet att vi alltid gör mål och vi vet att våra motståndare tycker det är jävligt jobbigt att möta oss här. Statistiken talar också för oss, vårt hemmafacit i år 24p medans Grevies bortafacit är endast 11p.
Vi hälsar motståndare, publik och funktionärer välkomna till Vejby IP, matchstart 13.00, det kommer att bli en fantastisk tillställning.
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Dösjöbro IF 2 (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| BK Olympic (1) (borta) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
|
|
Oranjematchen |
| 11 maj | Städa Sverige |
| 10 maj | Vejby IF dam-Stattena IF |
| 7 maj | "Landskamp" på IP 16:e maj. |
| 7 maj | Tillsammans för ett bättre matchklimat! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera