Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Herr A2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Herr A2 .
Herr A2
Följ oss för uppdateringar
Sen kvittering för VSK
Igår spelade vi så hemmamatch mot Tidaholm. Ett lag som vunnit stort senast mot Råda och vi förväntade oss ett mycket tufft motstånd. Det blev det också och det var inte förrän på slutet som vi lyckades kvittera deras 2-1 ledning.
Första halvlek kändes relativt jämn, med ett litet övertag till oss, om man tittar på matchen med VSK-ögon, vilket jag alltid gör :-)
Vi kom till en del chanser genom att spela bollen efter marken. Tidaholm satte press på oss och gjorde det svårt för oss, pass- och mottagskvaliteten tycker vi att vi kunde gjort bättre, medan vi tycker att vi kändes starka i duellspelet. Tendensen i halvleken var att vi spelade oss fram och skapade en del hörnor, medan Tidaholm spelade sig till en del chanser på omställningar. Vårt 1-0 mål kom tidigt i halvleken, en frispark som slogs in mot mål där vi vann både första- och andra duell. Nyman vann andrabollen och petade till Hansen som slog in den i mål. Hans andra mål på andra försöket som anfallare!
Själv skulle jag försöka uppdatera appen Min Fotboll samtidigt som matchen pågick, vilket var svårt för appen slutade fungera efter ett tag... dessutom hade jag inte superkoll på hur spelet var alltid.
Tidaholm kvitterade på ett fint anfall där en av deras spelare blev frispelad och gjorde mål.
1-1 i halvlek kändes ok, även om vi haft ett litet övertag. Även den här matchen så hade vi svårt att få fart i passningarna, vilket gjorde att vi inte kom loss från motståndarnas press.
Andra halvlek började med att Tidaholm satte högsta fart mot oss och skapade en hel del chanser där de såsmåningom fick utdelning via en straff som deras spelare säkert satt i mål. De skapade fler chanser och var nära att utöka sin ledning, men vi lyckades freda målet med bra uppoffringar i försvaret. Någonstans i mitten av halvleken så vänder matchbilden. Deras målskytt från straffpunkten drar på sig sitt andra gula kort och vi blir en spelare mer.
Första anfallet efter det spelar vi oss till ett jätteläge där Brooks blir frispelad av Ludde, målvakten gör en kanonräddning när Albin försöker runda honom.
Vi spelar sedan periodvis stressat och spelar bort en hel del passningar offensivt men vi skakar fram en hel del hörnor. Mot slutet av matchen så slår Brooks en hörna från höger som Adam når högst på och nickar in till kvittering 2-2, vilket också blir slutresultatet.
Det är ett resultat som känns rättvist, vi känner nog inte riktigt att vi får det att stämma i passningsspelet. Jobbet, inställningen är bra, men en stund i andra så reagerar vi mer på motspelare och domare, vilket gör att spelet blir lidande. Vi möter ett bra lag, det är högt tempo och vi har en hel del spelare från A1 med som inte spelat macher på länge. Det är bra kvalitet i mycket av vad motståndarna gör och därför känns det bra att vi ändå står upp bra och när vi får chansen med en spelare mer så tar vi den.
Bra jobbat även om spelet inte riktigt var på topp under matchen. Även om det inte är seriematch och poäng på spel är det kul att få spela matcher. Vi ser fram emot nya utmaningar i nästa vecka!
| Träning | 13 jan, 18:00 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Träning | 16 jan, 16:30 |
| Futsal DM för P16 | 17 jan, 10:20 |
| Condor FC (hemma) | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera