Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vanneberga IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vanneberga IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Premiären närmar sig men stormsteg nu är det bara 6 dagar kvar till årets fotbollsäsong ska sparka igång hemma på vackra Blekevallen. Försäsongen har väll blandat & gett precis som det ska göra. Många bra presentationer har blandats med lite sämre. Men stämingen i grupperna är goda. Imponerat mest har väll VFF gjort som vunnit 3 av sina 4 matcher & övertygat i spelet. VIF började starkt & slog Hanaskogs IS med 7-0 därefter har man som ja skrev tidigare blandat & gett men man har även gått runt på mycket folk & testat en hel del spännande saker. Under gårdagen kom dock ett starkt formbesked när vi besegrade Vilan med klara 7-0. På spelarsidan är dom flesta hela & friska inför helgens premiärer vi har lite folk som dock är bortresta & på skadelistan får vi även räkna in Philip Wikström som blir borta ett par veckor till eftersom han har problem med sitt knä.
Årets division 4 säsong kommer nog bli den absolut tuffaste serien vi ställts inför när vi nu går in på vår 4:e raka säsong i division 4 fotbollen. De kommer krävas ett extremt hårt jobb där varje poäng kan vara avgörande när vi ska sumera säsongen sent i höst. Föreningen,spelarna,ledarna & sponsorerna är riktigt taggade för en vanlig säsong som ligger runt hörnet & hoppas på en riktigt framgångsrikt år. För att ta pulsen lite extra inför lördagens premiär så har vi tagit ett snack med den nya lagkaptenen Alex Wendel som ni får ta del av här nedan. Packa picknickkorgen på lördag så ses vi på säsongspremiär hemma på vackra Blekevallen!
Inför 2022 har vi i Vanneberga kanske haft en lägre profil utåt. Nu börjar det bli dags för serie och mer mediefokus. Årets serie är kanske den tuffaste sen laget gick upp i Div 4. Hur ser du på uppgiften? Vad blir nycklarna för att hålla sig kvar?
Som du säger, serien är tuff och innehåller mycket derbyn. Nu till en början blir det viktigt att hänga med och ta poäng. Planerna tillåter tyvärr inte något skönlir just nu, vilket gör att det krävs ett hårdare och mer disciplinerad jobb i inledande matcher.
I år kommer du bära bindeln på din arm och leda laget. Tillsammans med dina lagkamrater har vi två trupper som spelar helt ideellt. Är det inte helt fantastiskt att vi gör vår fjärde säsong i division 4 med spelare som bara vill spela för skölden på bröstet?
Instämmer! Vi är ett sammansvetsat gäng som trivs bra tillsammans, både på och utanför plan. Sen att vi ibland lyckas göra bra insatser är såklart också kul.
Nu är seriepremiären mindre än en vecka bort. En försäsong som kanske inte varit den roligaste med sena träningar, dåligt väder och allt som hör till. Trots detta ser kanske truppen starkare ut än på länge..? Stämmer det?
Vi har fått in en del pigga spelare och truppen är ett år äldre, så det ser absolut lovande ut. Hur bra den är får vi först se när vi summerar säsongen.
Hur är stämningen i gruppen? Vad har du för förväntningar på säsongen?
Tycker den är god. Vi tar med oss två positiva resultat och insatser från veckan. Förväntar mig två lag som presterar bättre än förra säsongen.
Jag tror inte VIF & VFF hade kunnat få bättre förutsättningar inför säsongen 2022. Gemensamma aktiviteter, nyrenoverat duschrum, nytt match ställ osv. Är ni lika laddade som alla oss orange/svarta supportrar som kommer sitta bänkade på vallen nästa vecka? Sedan får vi inte glömma Åhus HBK borta på självaste påskafton. VSH SUPPORT är tillbaka på Furehov och det lovas publikfest. Vad säger du om detta?
Det börjar kännas att det är nära nu och vi alla är taggade. Matchen mot Åhus ser jag verkligen fram emot. Jag och många andra i truppen har ett förflutet med HBK på ett eller annat vis. Förhoppningsvis kan vi bjuda på en fin match och samma leverans som det ryktas om att bli på läktaren.
Äntligen är den lokala fotbollen tillbaka, vi ses på vallen på lördag!
VI ÄR VANNEBERGA!
Heja Vanneberga!
| Upptaktsträff & lagaktivitet | 10 jan |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera