Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vanneberga IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vanneberga IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Mina damer & herrar för spelarna runt laget & ledarstaben kommer inte denna nyheten som en blixt från klar himmel. Under hela försäsongen har denna spelaren varit hos oss. Han gör större & större avtryck för varje vecka som går. I tisdags när han var med i VFF lyckades han hitta nätet direkt mot Kiaby & enligt starka källor kommer han även vara uttagen i VIF på söndag när dom ställs mot Höörs IS hemma på vackra Blekevallen. Det är därför vi idag hälsar Marcus Nilsson hjärtligt välkommen till Vanneberga IF. Ännu en ung & mycket lovande spelare väljer att söka sig ut till Blekevallen. Marcus kommer senast även han från spel i KFC organisation Vi är såklart extremt nöjda och glada att du hittat ut till oss på Blekevallen & att vi nu har fylt på med en hel rad lovande spelare som kommer ta stora kliv under året med den rutinerade mixen som vi redan har här ute. Det har sett fint ut på försäsongen för båda våra lag som verkligen börjar hitta spelet & formen. premiären ligger ju bara några veckor bort nu, En liten sammanfattning om försäsongen dyker upp här innan seriestart, Men nu önskar vi Marcus ett stort lycka till under 2022!
1. Hjärtligt välkommen till Vanneberga IF, Hur känns det att vara Vfare Marcus?
Tack så mycket, de känns bra med ett stort o bra gäng, ser fram mot matcherna.
2. Efter spel i KFC:s ungdomslag & efter en stark försäsong hos oss innan du nu bestämt dig för att landa i Vanneberga IF, hur växte detta beslutet fram?
Som sagt de är ett stort gäng och alla vill spela fotboll seriöst och man har hört bra rykten om vanneberga. Vad som mer gjorde det var för jag ville ha tillbaka byalags fotboll som jag själv gillar mer där man får en bättre gemenskap.
3. Vad var det som gjorde att du valde att lämna KFC:s organisation tillslut?
Jag kände att de inte passa mig riktigt på sättet de satsade och hur de utfördes, sen åter igen gillar jag byalagens stuk på fotbollen mer & sen när Vanneberga kom upp som alternativ var saken nästan stenklar.
4. För oss som inte känner dig berätta gärna lite vem du är & vad dina styrkor är?
Heter Marcus har spelat mycket fotboll i Kristianstad sedan liten, gillar att vinna. Min största styrkor är väl mest spelförståelsen och fysiken.
5. Har du någon hälsning till alla Orange/Svarta supportrar där ute?
Vi ses på Blekevallen och gör allt så bra som möjligt, detta året blir något utöver det vanliga!
6.Tillsist vad föväntar du dig av Vanneberga IF under 2022 dels personligt & lagmässigt?
Jag förväntar mig god fotboll med ett härligt gäng och härliga resultat det kommer räcka långt.
Återigen hjärtligt välkommen till Vanneberga IF Marcus Nilsson!
Framtiden är säkrad & den är orange/svart!
Heja Vanneberga!
| Upptaktsträff & lagaktivitet | 10 jan |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera