Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vanneberga IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vanneberga IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var uppdukat för publikfest när äppelrikets pojkar skulle gästa Blekevallen regnet drog in strax före avspark. Men lagom till matchen skulle spelas igång tittade sensommar solen fram över vallen. Men denna afton är idrotten extra orättvis. Efter två minst sagt tvivelaktiga domslut. Först en väldigt billig utvisning i slutet av första halvlek, sedan efter att ha krigat makalöst bra i andra så görs 0-1 av en spelare som är klart offside i 94:e minuten.
Men nu vidare till det vi gjorde bra, Vi har definitivt hittat tillbaka till där vi befann oss innan uppehållet. Spelet redan från första minuten idag var ett stort steg framåt. Då jag vill nämna att varenda orange/svart själ gjorde allt för skölden på bröstet idag. Just nu är vi i en formsvacka med 3 raka förluster på kontot är det dags för bygdens hjältar att resa sig. Vinden blåser just nu kall men det handlar om att bryta ihopa ikväll. För vi måste upp på hästen & börja plocka poäng igen. Men det är jag helt övertygad om att vi kommer till att göra TILLSAMMANS.
Sjävla matchen i sig har jag knappt lust om att nämna men VMA IK börjar klart bäst i matchen & sätter till en viss del press på oss. Men vi växer in mer & mer i matchen & båda lagen har ett par halvchanser. Sedan i den 35:e minuten drabbas vi av ett rött kort & vi reder ut 0-0 till pausvilan då vi kan snacka ihopa oss. I andra är de en heroisk kämparinsats där vi har några halvchanser för att vinna matchen. Men VMA har också ett jätteläge i den 74:e minuten där Tobbe gör en dubbelräddning & i 3:e sekvens hamnar bollen i ribban, så ja där hade vi faktiskt tur. Sedan behöver vi inte nämna något mer om slutminuterna dom som var på plats på Blekevallen & när även VMA-supportrarna håller med om att 0-1 målet är solklar offside så blir man målas. Men det är bara till att gratulera äppelrikets killar till en stark 0-1 seger på Blekevallen. Nu väntar många viktiga matcher & till våra trogna supportrar som alltid står bakom oss i vått & torrt. Fortsätt stötta oss för det behöver vi & de är förbannat kul & se er match efter match!
Bussresa till Rydsgård på lördag! Där finns 6 platser kvar på bussen tills på lördag. Avgång 10:30 Cirkel K (Tavernan) 10:40 Hydro Macken i Åhus. Anmälan görs till Hans Inge Hansson eller Anton Rosengren
Missa inte Vanneberga FF höstpremiär imorgon då det är division 7 derby mot Tosteberga/Nymölla.
VI ÄR VANNEBERGA!
Heja Vanneberga!
| Upptaktsträff & lagaktivitet | 10 jan |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera