Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vanneberga IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vanneberga IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Höst låter trist, mörkt och jobbigt men så är det inte egentligen tycker jag. Det kan istället vara spännande mörkt och roligt. Speciellt när det går så bra för vårat reperantionslag. Våren blev en rad med strålande resultat inramade av två förluster och nu när vi startar om vinner vi igen och det borta mot Tosteberga, Härligt! Och så är det dags för höstpremiär hemma på Blekevallen. Vi möter Åhus Horna som efter vad jag inbillar mig, kanske hämtat sig efter vårens relativa misslyckande. Jag är säker på att dagens match inte blir en lätt uppgift ens för vårat solida manskap. Men med endast 7 matcher kvar i serien har vi chansen att ta oss vidare i systemet, Ta den grabbar! Med dom inledande orden från våran expert reporter Carl Palmehag inleder vi snacket om matchen efter igår.
Igår var det dags för omstart hemma på Blekevallen efter en strålande insats mot Tosteberga förra helgen så var det dags för ny match hemma på Blekevallen mot Åhus Horna. Till dagens match kommer vi till spel med ett flertal spelare borta p.g.a olika anledningar som verkligen ställer till det inför matchen. Men killarna som gjorde jobbet igår gör en fantastiskt fin insats. Matchen igår finns det inte så värst mycket att skriva om vi dominerar stora delar av matchen och äger mycket boll och skapar ett par halvchanser. Samtidigt som Åhus är farliga i sina omställningar men vi kämpar på och gör i princip allt rätt förutom att göra segermålet. Många precis som jag tycker ju att Åhus är ett lag som vi ska besegra ganska enkelt men igår blev det tyvärr inte så istället kan gårdagens poäng vara helt avgörande när vi sumerar säsongen senare i höst. För just nu är det ett rejält getingbo uppe i toppen där Fjälkinge leder serien men de skiljer bara 1 poäng ner till tabellfyran Glimåkra. Så ni förstår ju själva vilka viktiga matcher vi har framför oss nu under hela hösten. Men samtidigt ska vi inte glömma att det är vi som är nykomlingarna där uppe så oavsett vad ska vi alltid gå med huvudet högt. Nu laddar vi om och beger oss nästa söndag till Sibbhult för ett möte på Färevallen. Vi ses där alla kära VIFARE!
Våra grabbar i Vanneberga FF tog idag under lördagseftermiddagen säsongens andra seger när man besegrade Gärds Köpinge IF med 2-0 vilket ska ha varit helt rättvist enligt min rapport. VFF har haft det tufft under våren och målet nu är att klättra ett par placeringar i tabellen så efter denna fantastiska start så fyller vi på självförtroendet och ser tilla att fortsätta på den inslagna vägen. Dagens målskyttar blev Joel Åberg och Lucas Krabbe, Härligt VFF!
En För Alla, Alla För VIF!
Heja Vanneberga!
| Upptaktsträff & lagaktivitet | 10 jan |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera