Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vanneberga IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vanneberga IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då vädret fortsätter att skapa förhinder för oss så var vi tvugna att ställa in vårat genrep mot Lindås-Långasjö FF som låg ute på läger i Vanneberga, Många spelare var även på resande fot under påskhelgen och även en hel del sjukdomar som forsätter att spöka i truppen. Nu när man sitter här och blickar framåt och inser att det är mindre än en vecka till premiären mot Åhus IF och comeback i division 5 för våra orange/svarta pojkar, Vi kan väll konstatera att dom senaste veckorna har ställt till med en hel del bekymmer då vi fått ställa in vissa träningar p.g.a snöoväder och även någon match p.g.a vädret så det är ju kanske inte den helt optimala uppladdningen inför premiären på lördag. Men som tur är så är det lika för dom flesta klubbarna här runt om kring så det ska egenteligen inte spela någon roll. Iår ska vi spela i en oerhört spännande serie där varje match kommer bli viktig för att vi ska kunna säkra en plats i division 5 och även etablera oss i serien. Men jag har någon känsla inom mig som säger att Vanneberga IF 2018 kommer att överaska många lag i denna serien, Vi har en stor bred trupp och en sammanhållning som inte är ur denna värld så jag ser med spänning framemot detta året och vad våra orange/svarta krigare kommer till att bjuda på, Jag lovar att det kommer bli intressant när vi sumerar säsongen sent i höst.
Försäsongsmatcherna
Vi har hunnit med att spela 4 träningsmatcher där vi har ställts mot Hanaskogs IS,VMA IK,Vittskövle IF,Aneby SK vi kan väll lite snabbt kommentera att vi har besegrat lag som Hanaskogs IS, Vittskövle IF och Aneby SK där 1 av lagen spelar i division 4 medans Hanaskog kommer från 4an. V hari faktiskt besegrat två starka lag om man ser till vart lagen ligger i serien. Det blev tyvärr förlust mot ett riktigt bra VMA där vi gör en usel första halvlek men spelar upp oss i andra halvlek. Sen har vi även hunnit med att besegra det stabila division 5 laget Vittskövle IF där vi också gör en bra match. Tyvärr skulle vi även ha mött Tollarps IF Mörbylånga Goif och Lindås-Långasjö men som vi har nämt tidigare så har vädret ställt till det.
Vanneberga TV
Årets första avnsitt av det populära Vanneberga TV kommer att släppas i slutet av veckan. Årets första gäst i studion blir huvudtränaren Jens "Labbe" Larsson.
Jag vill även uppmana alla härliga Vanneberga supportrar att nu drar snart säsongen igång & ni kommer att bli oerhört viktiga under säsongen så häng med på resan och heja fram våra orange/svarta krigare till seger och nya fina framgångar, Ni betyder obeskrivligt mycket för alla oss i truppen så vi ses hemma på Blekevallen eller på en lokalidrottsplats nära dig.
Heja Vanneberga!
| Upptaktsträff & lagaktivitet | 10 jan |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Träning | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera