Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Fotboll U15/U16 Gul
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Fotboll U15/U16 Gul.
U15/U16 Gul
Följ oss för uppdateringar
Imorgon startar vi matchspel! Flera veckor har gått och nu närmar vi oss våren och utesäsongen, så alltså hög tid att vässa klorna och se vad vi går för!
De närmaste kommande månaderna är det fullbokat i kalendern!
Imorgon startar vi på Ringvallen mot Irsta och senare på dagen åker ytterligare ett gäng till Enköping.
Det kommer alltså bli fullt med fotboll hela dagen och goda möjligheter att visa upp vad våra killar kan!
Som ni alla vet så är vi nu i en omställningsfas som kommer att ta tid! Det absolut viktigaste är att alla hjälps åt att skapa en miljö där man är stolt över att vara gulsvart.
Föreningen har en vision om att sätta ribban högre och att vi ska kunna inte bara fostra utan även behålla våra duktigaste och mest ambitiösa spelare!
Som en del i det leder kommer vi därför att jobba med nivåer på ett mer tydligt sätt.
Vi kommer inte ta
hänsyn till ålder utan man spelar där man kan leverera och lyckas bäst, helt enkelt!
För att imponera på oss tränare så behöver man själv investera!
Det finns många faktorer som är långt mer viktiga än talang!
Att ha rätt inställning till träning, alltid fokusera och göra sitt bästa är en absolut förutsättning för att kunna klättra högre.
Att behandla lagkamrater, ledare och domare med respekt är också något som vi förväntar oss.
Att ha en positiv attityd och bidra med engagemang kring det egna laget på planen men även vid sidan om.
Att vilja vara delaktig i ett lagbygge och vara beredd att lägga ner tid och hårt arbete.
Vi kommer hylla er som gör andra spelare bättre, som tar hemjobbet i alla lägen och som förstår att teamwork handlar om tillit och tro!
Vill också att ni är med på att fotboll handlar om så mycket mer än att göra mål! Att snabbast möjliga väg framåt inte kommer att utveckla laget och alla spelares positioner utan att vi behöver jobba med detaljer, försvar, omställningar, rörelse och spelförståelse.
Åter igen, vi lägger ett pussel och det kommer säkert att vara en brokig väg framåt men ni har alla ett val!
Antingen är man med eller så är man det inte!
Vi kommer inte nöja oss med halvdana insatser från er, oavsett nivå
Vi kommer aktivt jobba med att ha större förväntningar på träningsnärvaro samt ställa högre krav på träning.
Så vi startar imorgon med 100 procent och inget annat. Det ska bli riktigt skoj att se killarna spela och ni som inte är kallade, kom gärna o kolla på hemmamatchen!
Även ni som spelar em kan ju komma och peppa!
Vill också lyfta vikten av att vi alla spelar i VIK U15/16.
Gul eller svart spelar ingen roll! Ni är alla viktiga för oss!
Vi har fått in flera nya spelare från bla IFK och SSK och två av de debuterar imorgon i gulsvart tröja. Vi önskar Samuel och Martin lite extra lycka till!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera