Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Inte oväntat blev Västanfors Bandys träningsmatch på lördagseftermiddagen mot Västerås SK, div 2, till lite av en lekstuga. Fläkten var klasser bättre än Grönvitts B-lag, som ska spela i division 2 den här säsongen, och vann med 14–2 (5–1).
– Jag är nöjd, vi testade lite nytt, men bjöd också på en del misstag, säger Västanforstränaren Alexander Zinkevitch.
Västanfors valde att starta matchen lite mer tillbakadraget än vanligt. Annars brukar Fläkten gärna möta sitt motstånd högt upp i banan, men nu valde man falla tillbaka och försvarade sig närmare eget mål.
– Vi vill testa en lite annan uppställning, och vi förstod att vi skulle vinna den här matchen, säger Zinkevitch.
I det nya fanns även unge Alvin Grip med i uppställningen. Han är en av flera yngre killar som fått chans att träna med A-laget under försäsongen. Och Alvin klarade sig bra.
– Det är värt att uppmärksamma att han fick vara i uppställningen i dag, säger Zinkevitch.
Även om nu Västanfors inte mötte motståndet så högt som vanligt var det aldrig något snack om saken. Max Haglund spräckte nollan i matchminut fyra. Målen fortsatte att trilla in med jämna mellanrum. Det unga Västeråslaget orkade inte stå emot. Västanfors ändrade lite på sitt agerande en bit in i andra halvlek. Tog ett steg upp i banan och då rann det i väg målmässigt.
– Men vi har att jobba på. Det var en del enkla misstag. Vi kom fel i positionerna ibland, som vid deras andra mål, och vi försökte också slå lite för långa passningar efter isen. Det ska vi vänta med till vi hunnit träna på det. Men jag är nöjd, säger Zinkevitch.
Vi fick se Albin Håkansson, som spelade i Fläkten förra säsongen, tillbaka i den röda tröjan liksom Västanforsfostrade Erik Jansson. Båda är aktuella för en fortsättning i Västanfors. Det bjöds på fler läckra mål, efter fint samspel och även hörnvariant gick hem. Gabriel Augustsson noterades för fem mål, men poängbäst var Dmitrij Loginov med sju pinnar, ett mål och sex assist.
– Nu har vi två matcher kvar att jobba vidare med vårt spel, säger Zinkevitch.
Även om det nu blev stora segersiffror, var det som sagt bra med en match, och Västanfors tackar VSK som kunde ställa upp när Köpings IS lämnade återbud.
BILDEN: Gustav Augustsson svarade för två mål, här gör han 13–2 läckert frispelad av Dmitrij Loginov.
Västanfors IF–Västerås SK, div 2, 14–2 (5–1)
Mål, VIF: Gabriel Augustsson, 5, Albin Håkansson, 3, Gustav Augustsson, 2, Arvid Carlsson, Sigge Andersson, Max Haglund, Dmitrij Loginov. VSK, div 2: Isak Bäck, Casper Aldernäs.
Komplett matchfakta finns här
Träningsmatcher 2026
Lördag 26 september, kl. 13:15: Örebro SK–Västanfors IF … 5–7 (1–2)
Söndag 4 oktober, kl. 16:00: Västanfors IF–GT/76 … 7–4 (4–2)
Lördag 10 oktober kl. 17:30: Västanfors IF–Västerås SK div 2 … 14–2 (5–1)
Söndag 18 oktober, kl. 13:45: Gustavsbergs Bandy–Västanfors IF (Serwenthallen)
Söndag 25 oktober, kl. 11:30: Helenelunds IK–Västanfors IF (Serwenthallen)
| A-lag Träning | 22 okt, 19:30 |
| P12/U14 Träning | 23 okt, 17:00 |
| Bandyskola Träning | 24 okt, 09:30 |
| P12/U14 Träning | 24 okt, 10:30 |
| P10/P11 Poolspel 7-manna | 25 okt, 08:40 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera