Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Tisdagskvällen bjöd på perfekta förutsättningar för gåbingo vid Eskiln, med Västanfors Bandy som arrangör. Inte så konstigt att det då noterades säsongsbästa för sålda bingobrickor. Hela 118 brickor såldes och tio lillbingo noterades, vilket som bekant ger antingen 25 kronor kontant eller en Sverigelott med chans till miljonvinst.
Som alltid enbart glada miner bland besökarna. Och, också som vanligt många stammisar på plats. Men även en del ny ansikten noterades. Kul!
Under några veckor gästas gåbingon av spelare från Fläktens A-lag. I kväll var det Fredrik Andersson och Dmitrij Loginov som var på plats. Nästa vecka kommer Gabriel Augustsson och Ludvig Gabrielsson.
Med tanke på vädret var det säkert många som utnyttjade erbjudandet från Eskilns camping om att få köpa mjukglass för 20 kronor, ordinarie pris 30, mot uppvisandet av bingobrickan. Ett erbjudande som gäller alla tisdagar hela sommaren.
Självklart är gåbingo tillbaka om en vecka, tisdag 28 juli. Vi fortsätter hela sommaren till och med 18 augusti. Starttid alltid klockan 17:30–19:00.
BILDEN: De rutinerade försäljarna av bingobrickor, Göran Englund och Leif Svensson fick den här tisdagen hjälp av Emil Loginov i kuren. Emil fick bland annat lämna över brickor till VIF-legendaren Göran Boström.
Varmt välkomna till Eskiln och gåbingo som arrangeras av Västanfors Bandy.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera