Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Säsong efter säsong har Fredrik Andersson haft sin position i de bakre linjerna i Västanfors IF. Och nu är han klar för säsong nummer 21 i Fläktentröjan.
– Förhoppningen är att få chansen att hinna spela tillsammans med min son Oliver innan jag lägger av, säger Fredrik Andersson.
Västanfors truppbygge inför säsongen 2026–2027 fortsätter. Nu är ytterligare en spelare klar och med Fredrik Andersson redo för spel kan en rejäl portion rutin räknas in. Andersson har 20 säsonger och 479 matcher på meritlistan.
– Förutom att spela med Oliver, som fyller 15 senare i år, har jag ett nytt mål och det är 500 matcher i Västanfors, säger Andersson.
– Och när kroppen fortfarande känns fräsch, så är det inte möjligt.
Om den kommande vintern blir något så när normal, bör Andersson passera 500-strecket. Samtidigt som han klättrar en placering, till plats sex, på totalistan över antalet matcher i Västanfors A-lag och går förbi Niklas Englund, 491 matcher. Femte man på listan är Per Granström med 517 matcher.
– Då behövs nästa säsong och en till för att för att nå honom, säger Andersson.
– Jag vill gärna vara med och spela upp Västanfors till allsvenskan igen och få spela där innan jag lägger av.
Den gångna säsongen blev inte riktigt som alla hade hoppats på. Liksom övriga spelare pekar Andersson på bortamatcherna mot Unik Bandy och IFK Rättvik BK U, förlust i båda, som det som fällde Fläkten.
– Vinster där och vi hade varit kval. Surt förstås, det var en besvikelse, säger Andersson.
– Vi gjorde riktigt bra matcher, men så ibland föll vi ur från vårt spelsystem. Så vi får sikta på revansch nu.
Nu tar alltså Andersson tillsammans med de övriga i truppen sats för en ny säsong. Träningen är igång och allt fler bitar i lagbygget faller på plats.
– Jag tycker att det ser riktigt bra ut och vi ska minst till kval, säger Andersson.
Sportgruppen i Västanfors med Lars Aronsson, Mikael Augustsson och Adam Johansson gläds förstås åt att kunna fylla på truppen med den rutin som närmare 500 A-lagsmatcher ger.
– I ”Fredda” har vi en bra defensiv spelare, en kille som varit med både när det gått bra och mindre bra. Och vi får kontinuitet i det vi gör, säger Lars Aronsson.
– ”Fredda” är viktig i vår defensiv, han är en stark skridskoåkare och väldigt följsam i sitt agerade.
Truppbygget 2026
Tränare: Alexander Zinkevitch (huvudtränare).
Målvakter: Ludvig Gabrielsson och Erik Lundgren.
Utespelare: Sigge Andersson, Elias Gustafsson, Max Haglund, Dmitrij Loginov, Jonatan Perlefelt, Arvid Carlsson (ny från TB Västerås), Felix Öhlin (tidigare utvecklingsavtal med Västerås SK, nu Västanfors spelare), Gustav Augustsson, Linus Lindberg och Fredrik Andersson.
BILDEN: Nummer 12, Fredrik Andersson, tar sikte på sin 21:a säsong i VIF-tröjan.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera