Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Tätt på given för Västanfors IF. Ny match redan på söndagseftermiddagen när falulaget Isak Bandy kommer på besök och Fläkten jagar sin femte raka seger.
– Vi ska ha ett bra snack inför matchen, och rätta till det som blev fel senast, säger Västanforstränaren Alexander Zinkevitch.
Annandagsmötet mot Helenelunds IK blev, trots två värdefulla poäng efter 7–6-vinst, en jobbig tillställning. Västanfors hade ledningen med 6–1, men höll på att tappa allt på Sollentunavallen.
– Det var enkla misstag, som tappade bollar, från vår sida, och vi vet vad vi måste rätta till. Hur vi ska agera på rätt sätt, att ta ansvar för hur vi agerar på planen, säger Zinkevitch.
– Nu ska vi komma tillbaka till vårt spel. Det ska vi snacka igenom inför matchen.
För spelet fanns där också på annandagen. Första halvlek var från Västanfors sida riktigt bra. Nu gäller det att hitta tillbaka till det. Få upp farten igen, och göra det som man kommit överens om, ligga rätt i positionerna och spela smart.
– Det gäller att vi kommer väl förberedda, för att det här blir en tuff match. Vi gjorde av med mycket energi mot Helenelund, säger Zinkevitch.
Bortamatchen mot Isak slutade med klar seger för Fläkten, 12–1, men trots att falugänget ligger sist i tabellen måste Västanfors vara påkopplat från matchstart.
– Sedan får vi ser hur vädret blir, om det blir blåsigt och varmt, och vad det kan göra med isen. Och sedan vet man aldrig vilket lag Isak kommer med, det kan förstås också påverka matchen, säger Zinkevitch.
Västanfors kommer troligen till spel med samma trupp som senast. Det blir byte på målvaktsposten och Ludvig Gabrielsson tar plats mellan stolparna, när Erik Lundgren vilar.
Västanfors kommande matcher
Söndag 28 december, kl. 14:00: Västanfors IF–Isak Bandy
Tisdag 6 januari, kl. 14:00: Västanfors IF–Helenlunds IK
Lördag 10 januari: kl. 15:00: Östersunds BS–Västanfors IF
Kan du inte vara på plats på Västanfors IP kan du följa matchen via Bandygrytan.
Spelprogram och aktuell tabell finns här
Du glömmer väl inte att köpa 50/50-lotter till matchen? Följ bara den här länken. Tänk på att du då måste befinna dig i Fagersta kommun för att kunna köpa lotter. Detta då föreningens lotteritillstånd enbart gäller för köp som görs i Fagersta kommun.
Självklart kommer det även att finnas Billotter till försäljning. Dragning i Billoteriet sker tisdag 6 januari när Helenelunds IK gästar IP. Avslag klockan 15:00. Du kan läsa mer om Billotteriet här.
Fotnot: Isak Bandy är ett samarbete mellan samtliga fem bandyklubbar i Falu kommun; Falu BS, Grycksbo IF, Karlsbyhedens IK, Liljans SK och Lingheds IF. Det gör att klubben har tillgång till ett stort antalet spelare. Namnet Isak är hämtat från samarbetet mellan flera föreningar i Falun som ägnar sig åt idrott på is, allt från hastighetsåkning till hockey, bandy och konståkning. Klubbarna vill se fler isytor under tak och då blir det så här – ISytor under tAK. Alltså Isak.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera