Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Ny vecka, och därmed en ny möjlighet till gåbingo, med Västanfors Bandy som arrangör. Den här tisdagen väntar omgång nio av sommarens totalt 13 tillfällen att vid Eskiln få en skön promenad samtidigt som du stöttar det lokala bandylaget – Fläkten.
Som alltid start mellan klockan 17:30–19:00. Brickorna kostar 15 kronor styck. Självklart går det att betala med Swish. Du går runt Eskiln där det finns tio tavlor med nummer som man kryssar på sin egen bricka om de finns med där.
Vinst för två vågräta rader inom samma fält är 25 kronor eller en Sverigelott. Har du tre vågräta rader inom samma fält vinner du 200 kronor eller nio Sverigelotter. Hittills den här sommaren har vi noterat en storbingo och 72 lillbingo. Är det dags för storbingo nummer två nu? Men oavsett om du vinner eller inte, så får du dos motion.
Väderprognosen ser helt okej ut, inte för varmt. Och framför allt inget regn.
Efter avslutad promenad kan det sitta fint med en mjukglass, speciellt med tanke då på väderprognosen. Vad bra då att Eskilns Camping erbjuder just mjukglass för 20 kronor, ordinarie pris som är 30 kronor, om du visar upp din bingobricka.
Varmt välkomna till Eskiln och gåbingo!
Västanfors Bandy
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera