Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Trots hotande mörka moln blev det en skön gåbingokväll vid Eskiln. Som alltid med Västanfors Bandy som arrangör. Regnet höll sig borta och som vanligt var stämningen god.
Det var en strid ström bingospelare till ”kuren” för att få köpa sig en, två eller kanske till och med fyra brickor. Just fyra brickor slog en Bajensupporter, från Stockholm, till med. Supportern, systerson till Staffan Riddersporre i Västanfors arrangörsstab, ville förstås göra sitt för att stödja Fläkten.
Det såldes 104 brickor och 14 lyckliga spelare fick ihop till lillbingo.
Självklart är gåbingo tillbaka nästa vecka, tisdag den 8 augusti. Och oavsett om du vinner eller inte, så får du en skön promenad runt sjön samtidigt som du stöttar Västanfors Bandy. Gåbingo fortsätter hela sommaren och avslutas tisdag den 22 augusti. Det är alltså bara tre gånger kvar av den här gåbingosäsongen.
Som alltid går det att avsluta tisdagskvällen med att köpa en rabatterad mjukglass av Eskilns Camping. Alla gåbingospelare köper nämligen mjukglass för 20 kronor i stället för 30.
Varmt välkomna till Eskiln och gåbingo som arrangeras av Västanfors Bandy.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera