Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Siffermässigt blev det ingen rolig eftermiddag för Västanfors IF mot IF Boltic i Karlstad. Hemmalaget vann med 7–1 (1–0). Siffror som inte riktigt speglar matchen.
– I första halvlek hade vi hyfsat många lägen för att göra mål, men vi får inte in bollen, säger Västanforstränaren Alexander Zinkevitch.
Matchöppningen i Sveriges största inomhushall för issport blev den sämsta tänkbara för Västanfors. Redan i matchminut två kom 1–0 på hörna. En hörna som Västanfors tyvärr bjöd på.
– Men sedan har vi fler bra lägen att kvittera, men vi får som sagt sagt inte in bollen, säger Zinkevitch.
– Och det är samma sak direkt efter pausen när vi har ett jätteläge att kvittera,
Istället kommer 2–0, som direkt efter det följs av 3–0. Västanfors reducerade, men istället för chans till målmässig kontakt kommer 4–1 och då är förstås matchen mer eller mindre körd.
– Jag tycker ändå inte att resultatet speglar matchen, säger Zinkevitch.
Västanfors bortaturné fortsätter på söndagen med match mot Lidköpings AIK. Avslag klockan 13:00 och det blir samma laguppställning för Västanfors.
BILDEN: Gabriel Augustsson gjorde Västanfors mål mot Boltic.
IF Boltic–Västanfors IF 7–1 (1–0)
Mål, Boltic: Elias Lindgren, 4, Gustav Backman, 2, och Andreas Eriksson. Västanfors: Gabriel Augustsson
Komplett matchfakta finns här
Aktuell tabell och spelprogram finns här
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera