Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
I måndags kunde den nya kylanläggningen på landets äldsta landbana för bandy startas. Spolningen kom igång. Både vaktmästare och eldsjälar från Västanfors Bandy greppade vattenslangen och började bygga upp isen.
Inledningsvis var allt helt okej ut, visserligen stannade anläggningen natten till onsdagen, det löste sig dock snabbt. Så på torsdagskvällen såg det riktigt bra ut. Tjälen började få grepp om den nya pisten och det fanns en tunn isyta över stora delar av planen.
Fredagen blev inte lika rolig. Både vädrets makter och tekniken satte stopp för fortsatt ismakande. Många plusgrader och kraftig vind hade meteorologerna förvarnat om. Men dessutom krånglar den nya kylanläggningen. Det visade sig att inte hela pisten får del av kylan som pumpas ut. Något som troligen beror på att det finns luft i systemet och hindrar det kalla ammoniakvattnet från att komma fram.
Huvudentreprenören Huurre Sweden AB har haft personal på plats hela fredagen, men de har inte lyckats lösa problemet. Förhoppningsvis fortsätter de sitt arbete under lördagen. Så att spolningen kan komma igång igen så snabbt som möjligt. Speciellt som vädret ser ut att bli betydligt bättre för ismakande redan på lördagskvällen.
Vad de här problemen innebär för Västanfors Bandy är oklart. Men det finns förmodligen stor risk för att all verksamheten får fortsätta att bedrivas på Fagerliden också kommande vecka. Något som naturligtvis är allt annat än lyckat. Mer info kommer här på hemsidan, och i våra sociala medier, så snart som möjligt.
BILDEN: På fredagen lyftes delar av locket på den nya kulverten bort. Då syns det tydligt att kylan som pumpas ut från den nya kylanläggningen inte når ut till hela pisten. De två markerade slangarna, det finns fler, borde också ha varit täckta av frost.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera