Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Västanfors Bandy fortsätter att fylla på truppen. Nu är det klart Viktor Orri Hammer ansluter till laget. 20-åringen kommer närmast från TB Västerås.
– Det här ska bli kul, säger den hos Gustavsberg fostrade backen.
Seriespelet har rullat igång. Tyvärr dröjer det ännu ett tag innan Västanfors kan ta isen på IP i besittning. Arbetet med byte av kylanläggning är försenat. Därför åkte Fläkten norrut på söndagen för att kunna träna på fullstor plan under tak. Träningspasset genomfördes i Rättvik arena och en av spelarna på isen var då nyförvärvet Viktor Orri Hammer.
– Jag har Gustavsbergs IF som moderklubb och jag har även spelat i Hammarby. Sedan har jag gått bandygymnasiet i Västerås, säger Viktor Orri Hammer.
Efter att ha börjat säsongen i TB Västerås tar nu Viktor, som har sin styrka i det defensiva spelet, steget över till Västanfors.
– Jag är en modern back, brytsäker, rörlig och jag kan hålla i bollen, säger Viktor Orri Hammer.
Veckan som kommer väntar två matcher för Västanfors. Först länsderby mot TB Västerås på torsdag, den 11 november, och sedan en långresa till Västkusten på söndag, den 14, när IFK Kungälv svarar för motståndet. Den matchen spelas i Ale arena.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera