Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Cupspel från fredag till söndag. Det är vad som närmast väntar för Västanfors IF.
– Vi ska fortsätta att träna på vårt spel, säger Västanforstränaren Göran Boström.
Förra helgens spel i Supercupen bjöd på ett målmässigt jobbigt möte mot Ljusdals BK som vann med klara 13–4.
– Det låter kanske konstigt, men vi gjorde ändå en hel del bra saker som vi tar med oss och bygger vidare på nu, säger Boström.
– Som ett exempel. Trots att vi blev satt under väldigt hård press, var det bara vid ett enda tillfälle som vi rensade undan i panik. Istället försökte vi att kontrollerat spelas oss ur situationerna.
Och nu, det är Skärås cup med TB Västerås som arrangör. Spelplats är förstås ABB arena syd. I gruppspelet ställs Fläkten enbart mot utländskt motstånd i form av finska mästarlaget Akilles samt Solberg och Ready från Norge.
– Vi vet väl inte så mycket om de här lagen. Men vi har pratat om vad vi ska träna vidare på. Och det ska vi försöka fortsätta med, säger Boström.
Västanfors inleder med match på fredagskvällen mot Akilles, fortsätter under lördagen med matcher mot i tur och ordning Solberg och Ready. På söndagen väntar placeringsmatcher.
– Det blir väl i stort sett samma trupp som senast. Jag hoppas att alla spelare som jag vill ha med är tillgängliga för spel, säger Boström.
Fredag
18:00 Grp A 1 TB Västerås–JPS?
19:30 Grp A 2 Tellus–Stabaek
21:00 Grp B 3 Västanfors–Akilles
22:30 Grp B 4 Solberg–Ready
Lörda?
09:00 Grp A 5 TB Västerås–Stabaek
10:30 Grp A 6 JPS–Tellus
12:00 Grp B 7 Akilles–Ready
13:30 Grp B 8 Västanfors–Solberg
15:00 Grp A 9 Tellus–TB Västerås
16:30 Grp A 10 Stabaek–JPS
18:00 Grp B 11 Solberg–Akilles
19:30 Grp B 12 Ready–Västanfors
Söndag
09:00 7-8 plac 4:a–4:b
10:30 5-6 plac 3:a–3:b
12:00 3-4 plac 2:a–2:b
13:30 1-2 plac 1:a–1:b
Du följer cupen via Elitrapport eller Bandyplay som sänder samtliga cupmatcher
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera