Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Förra veckan gjorde regnvädret att delar av arbetet med att byta kylanläggning på landets äldsta landbana för bandy fick avbrytas. Förhoppningen var att arbetet med att lägga ut slangen för köldmedel, och täcka den med sand, skulle komma igång igen den här veckan. Så blev det inte. Istället fick entreprenören plocka bort den slang som lagts ut och den entreprenör som har ansvar för markarbetet fick på nytt justera grusbädden.
Så igen, förhoppningsvis kommer arbetet med att lägga ut slangen igång på måndag. Då kommer entreprenören troligen att testa en ny metod för att få rätt avstånd mellan slangarna. Först spänner man slangen, 72 meter lång, från långsida till långsida. Sedan fixeras slangen med hjälp av armeringsjärn innan sand läggs ut mellan slangarna. Början till ett första försök med den här metoden gjordes i torsdag med ett 40-tal slangar. Efter det rullas fiberduk ut och mer sand sprids och packas. Hur mycket sand som ska läggas ovanpå fiberduken finns det två uppgifter om, en säger 30 millimeter, en annan 60 millimeter.
Förutom problemen med att fixera slangen korrekt finns något som kan bli ett ännu större bekymmer – leveransen av slang är försenad. Enligt uppgift skulle slangen ha levererats redan den 12 augusti. Totalt kommer det att gå åt närmare tio mil slang. Hur mycket slang som finns tillgänglig på IP i dagsläget är inte känt för hemsidesredaktören. Men det är långt ifrån några tio mil. Gissningsvis rör det sig om under en mil.
Trots de problem som en del av de olika entreprenörerna har stött på, som att arbetet med att lägga ut slangen för köldmedel inte har kommit igång på riktigt än, har inte tidsplanen ändrats när det gäller slutdatum.
Norra Västmanlands kommunalteknikförbund (NVK) fick i onsdags en tidsplan från huvudentreprenören Huurre Sweden AB. Den tidsplanen hade reviderats så sent som den 25 augusti och det slutdatum som fortsatt gäller är 20 oktober.
Här är några tider som gäller enligt den uppdaterade tidsplanen:
Lägga kylslang … 11 augusti – 5 oktober
Täcka kylslang med sand … 18 augusti – 12 oktober
Installation av kylteknik … 16 augusti – 1 oktober
Asfaltering runt pisten … 26 september – 7 oktober
Tryckprovning … 28 september – 4 oktober
Besiktning … 4 oktober
Igångkörning, injustering, provningar osv … 4–19 oktober
Om nu arbetet som syns mest, alltså det som rör själva planen, till vissa delar har stått still, har andra delar rullat på. Som att de båda nya kylaggregaten står på plats och arbetet med att dra alla nya elinstallationer har börjat. Både i maskinrummet och ute i den nybyggda kulverten. Även arbetet med att bygga ut maskinrummet har kommit igång lite smått.
Värt att notera är också att den överblivna sanden, från den gamla pisten, som annonserats ut på Blocket ser ut att ha blivit såld. I alla fall har flera lastbilar hämtat sand från upplagsplatsen på Malta.
Tänk på att det är absolut förbjudet för obehöriga att vara inne på idrottsplatsen under byggtiden.
BILDEN: En ny metod som ska göra det enklare att få slangen för köldmedel fixerad, med rätt avstånd, ska testas. Armeringsjärn och tråd gör att slangen inte kan röra sig lika mycket i sidled som tidigare innan sanden har kommit på plats.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera