Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Självklart har arbetet med att byta kylanläggning på landets äldsta landbana för bandy fortsatt även den här veckan. Mest spektakulärt av det som hänt de senaste dagarna var förstås när en kranbil såg till att själva hjärtat i kylanläggningen kom plats i, och utanför, maskinrummet. Den kylare som tidigare välte i samband med lossning från en lastbil hade tydligen bara fått kosmetiska skador och fungerar som den ska.
Samtidigt har arbetet med grusbädden, där slangen med köldmedel ska ligga, fortsatt och är nu i det närmaste klart. Alla isolering, markduk och sand är på plats. Det som återstår är själva slutjusteringen för att få planen helt jämn.
I slutet av veckan kunde arbetet med att lägga ut de drygt 719 slingor med slang för köldmedlet börja. En slinga består av två slangar, det gör att det blir 1 438 slangar. Totalt handlar det om cirka tio mil slang som ska se till att det blir åkbar is på IP. Ovanpå på slangen ska sedan fiberduk och 30 millimeter grus, alternativt stenmjöl, läggas ut så att slangen fixeras.
Kommande vecka kommer förstås arbetet med kylslangen att fortsätta. Förmodligen börjar också arbetet med att installera kylanläggningen i det utbyggda maskinrummet.
Hur arbetet ligger till i förhållande till tidsplanen har inte gått att få något klart besked om. Enligt den ursprungliga tidsplanen ska anläggningen provtryckas med ammoniakvatten med start måndag den 23 augusti och besiktas måndag den 6 september. Slutdatum är satt till den 20 oktober.
Tänk på att det är absolut förbjudet för obehöriga att vara inne på idrottsplatsen under byggtiden.
BILDEN: Mycket slang blir det, närmare tio mil ska läggas ut på den nya grusbädden. Med ett avstånd på åtta centimeter emellan 719 slingorna blir det 1 438 slangar. På fredagseftermiddagen hade 34 av dessa lagts ut. Självklart ska slangarna rätas ut så att de hamnar på exakt rätt plats.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera