Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Seriestarten närmar sig. Men ännu återstår några träningsmatcher. Närmast väntar division 1-laget Gustavsbergs IF i Relitahallen på söndagseftermiddagen för Fläkten.
– Det jag vill se nu är framför allt att vi är påkopplade från start, säger Västanforstränaren Michael Bratt.
Tränarens önskemål är lätt att förstå. För under försäsongen har just första halvlek varit Västanfors akilleshäl. Som senast mot Unik där Uppsalalaget gick fram till 5–0-ledning efter lite drygt 30 minuters spel. Västanfors kom dock tillbaka starkt för att till slut förlora med uddamålet, 6–7.
– Vi måste vara med från start. Och då måste vi göra det bättre i första halvlek, säger Bratt.
Efter att ha mött allsvenska kollegor blir det nu division 1-motstånd för Västanfors. Förhoppningen är förstås då Fläkten ska kunna driva sitt eget spel lite mer nu.
– Det ska bli intressant att se hur det kommer att se ut på söndag, säger Bratt.
Intressant att se blir också Gustav Mattsson som gör debut i den röda Fläktentröjan. Snart 20-årige Mattsson spelade förra säsongen i TB Västerås där han noterades för sju poäng på elva matcher (5 mål + 2 assist). Planen den vintern var att spela för elitserielaget IK Tellus. Men när reglerna ändrades och möjligheten att ha en U21-avbytare togs bort började Mattsson se sig om efter andra möjligheter till spel. Och där kom Västanfors in i bilden. Mattsson hade Michael Bratt som tränare i Hammarbys juniorlag för några år sedan. Så lösningen för mer speltid för Mattsson på allsvensk nivå blev alltså Fläkten.
Mattsson är främst en offensiv spelare med rötterna i Stockholm, Huddinge är moderklubb, och han har också spelat för GT/76 . Han kan användas som anfallare och mittfältare.
– Jag förstod att det skulle bli tufft att ta en plats i Tellus. Så det här är en bra lösning för mig, jag får förhoppningsvis runt 20 allsvenska matcher i vinter, säger Gustav Mattsson.
– Jag kommer att pendla tillsammans med Klas (Nordström) till Västanfors och även träna med GT/76 någon dag i veckan.
Kan du beskriva dig som bandyspelare?
– Jag är anfallare i grunden, men jag kan spela på flera positioner. Jag är trygg med bollen och bra på skridskorna, säger Mattsson.
Känner du några i laget, ja förutom Bratt då?
– Ja, jag Klas har tränat ihop. Arvid Carlsson tränade jag tillsammans med några gånger förra säsongen. Sedan har jag koll på några andra, som Robin Rebermark och Dmitrij Loginov.
Efter söndagens match återstår en, eller kanske två, träningsmatcher innan det är dags för seriepremiär borta mot Katrineholm Bandy den 7 november. Söndag den 25 oktober möter Västanfors Borlänge Bandy i ABB arena, Västerås. Sedan kan det möjligen bli aktuellt med en träningsmatch på hemmaplan 31 oktober eller 1 november. Allt hänger på om det finns is på IP och om det går att hitta något lämpligt motstånd.
Söndagens match mot Gustavsberg följer du här. Avslag klockan 17:00.
BILDEN: Gustav Mattsson tränade med Västanfors på torsdagskvällen och på söndag drar han på sig Västanforströjan för första gången.
Supercupen
Söndag 27 september: Falu BS–Västanfors IF … 8–4 (4–2)
Lördag 3 oktober: IFK Rättvik–Västanfors IF … 7–6 (4–3)
Söndag 4 oktober: Ljusdals BK–Västanfors IF … 6–2 (5–0)är
Träningsmatcher
Lördag 5 september: Västanfors IF–Katrineholm Bandy ... 3–7 (2–3)
Söndag 6 september: GT/76–Västanfors IF ... 6–7 (1–5)
Lördag 10 oktober, kl. 13:00: Unik–Västanfors IF … 7–6 (6–3)
Söndag 18 oktober, kl. 19:00: Västanfors IF–Gustavsbergs IF (spelas i Relitahallen)
Söndag 25 oktober, kl. 14:00: Västanfors IF–Borlänge Bandy (spelas i ABB arena)
| A-lag Träning | 24 sep, 19:30 |
| P12/P14 Träning | 25 sep, 17:10 |
| P12/P14 Träning | 26 sep, 10:30 |
| A-lag Örebro SK Bandy (borta) | 26 sep, 14:00 |
| P12/P14 Match mot KVBS U14 | 27 sep, 13:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera