Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Det är inte varje säsong det spelas seriefinal på IP. Men på lördag är det dags när serieettan Västanfors IF möter tvåan Nitro/Nora BS. I potten ligger en plats i playoff som kan leda till allsvenskt kval.
– Läckert att vi har en sådan här match hemma på IP. Men det gäller att vi påkopplade från start, säger rutinerade lagkaptenen Fredrik Andersson.
Förutsättningarna inför lördagen är enkla. Fläkten är tre poäng före Nitro/Nora. Men gästerna har en match mindre spelad. Så med två respektive tre matcher kvar av serien talar allt för att lördagens möte på IP avgör vilket lag som går till playoff mot segraren i division 1, övre, Norrland. Seger för Västanfors, ja då är saken klar. Då blir det playoff för Fläkten. Förlust, då krävs att Nitro/Nora förlorar någon av sina två återstående matcher samtidigt som Västanfors bortaslår IFK Rättvik U i serieepilogen.
– Det är kul att ha en sådan här match på hemmaplan, det är säsongens viktigaste match. För vinner vi, är det ju klart, säger Andersson.
Som libero styr Andersson sitt försvar. Ett försvar som är seriens tätaste med bara lite drygt två insläppta mål i snitt per match. Ett bra försvar lär behövas på lördag. Nitro/Nora är seriens målfarligaste lag som gjort över 100 mål på elva matcher. Senaste blev det 20 fullträffar mot IFK Rättvik U.
– Jag tror att det här blir en match med många med dueller och mycket kamp. Det här blir ingen enkel promenad, säger Andersson.
– Så det gäller att vi påkopplade från start. Utnyttjar den fart vi har i vårt spel och ytorna på vår hemmaplan. Och så hoppas jag att publiken kommer till IP för att stötta oss.
Västanfors och Nitro/Nora brukar bjuda på täta och jämna matcher. Men faktum är Fläkten vunnit de tre senaste mötena i seriespel; 2019–2020: Nitro/Nora BS–Västanfors IF, 5–6. 2017–2018: Nitro/Nora BS–Västanfors IF, 1–7, och Västanfors IF–Nitro/Nora BS, 5–1.
Återstående seriematcher för Västanfors IF
Lördag 15 februari, kl. 14:00: Västanfors IF–Nitro/Nora BS
Söndag 23 februari, kl. 14:00: IFK Rättvik U–Västanfors IF
Återstående seriematcher för Nitro/Nora BS
Lördag 15 februari, kl. 14:00: Västanfors IF–Nitro/Nora BS
Onsdag 19 februari, kl. 19:00: Lesjöfors/Filipstad–Nitro/Nora BS
Söndag 23 februari, kl. 14:00: Nitro/Nora BS–Vox Bandy Edsbyn
Bilden: Lagkapten Fredrik Andersson i kamp med Andreas Hjulström under måndagens träning.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera