Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vinbergs IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vinbergs IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Sen i torsdags har vi varit på plats i Helsingör för ett weekendläger i en mysig miljö, till skillnad mot förra året så är damlaget med oss här samtidigt!
Tyvärr så är ju inte klimatet med oss varken i Sverige eller Danmark så träningarna har utspelats på en helt okej konstgräsplan. Optimala hade ju varit +20 och naturgräs men det är bara att ”gilla” läget och tugga på, det kommer dröja ett tag innan lag kommer på bra gräsplaner ändå!
Dag 1 - torsdag 22 mars
Vi anlände till Helsingör runt 13.00, det var bara att checka in och byta om innan första träningspasset var igång. Efter ca 1 1/2 timmes träning så var det den klassiska 7-8 minuters promenaden tillbaka till hotellet. Det serverades kyckling i currysås med salladstillbehör. Största jublet kom dock när Besart framförde ”Walking in Memphis” från stolen vilket gav ovationer!
På kvällen hade vi lite grupparbete när vi delade upp oss, varje grupp fick ett ämne som dom skulle diskutera och presentera för övriga deltagare. Ämnena var sömn, kost/vätska och tobak/alkohol. Mycket imponerande presentationer av alla grupper gjorde att många bra saker kom fram och diskuterades.
Dag 2 - fredag 23 mars
En fysisk tuff dag, två hårda träningar vilket gjorde att killarna var rejält slitna framåt kvällen. Filip Nilsson försökte ändå lätta på stämningen när han valde pianot och ”Björnen sover”, dock tror jag att han skall hålla sig till fotbollen och skippa sången och pianot ;-)
Även denna dag avslutades med lite möte och denna gång handlar det om målsättning och ledord som kan hjälpa oss under säsongen. Även detta mycket intressant konstruktivt möte.
Dag 3 - lördag 24 mars
Det gäller ju att passa att på att samla gruppen när man är borta så här, efter frukost hade vi ett kort möte och då summerade vi lite gårdagens möte med ledord, några ord togs fram som vi skall utnyttja under säsongen. Kl. 14.00 kör både dam- och herrlaget sin sista träning på varsin planhalva. Det kommer bli en lättsam träning med lite tävlingar.
Kvällen avslutas med frikväll, ”Hula” har satt ihop lite quiz för alla här och sen låter vi ”inkilningskommittén” sköta resten av kvällen medan vi lämnar området för en stund iallafall!
Kommande påskvecka inleds med träning på måndag och tisdag, genrep mot Torns IF från Lund på torsdag och på fredag är det den årliga påskpromenaden som gäller!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera