Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vinbergs IF Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vinbergs IF Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Årets första match
Vi tar tag i takt pinnen direkt och är det lag som har bäst energi, vi är hungriga och pressar FFF högt och vinner oftast boll högt uppe. Vi skapar flera klara målchanser och tyvärr är vi inte kliniska nog och tar vara på våra klara chanser. Vi lyckas till slut skapa en bra målchans där Dessie från sin mittbackspostion kommer offensivt och driver med boll på vänsterkanten och slår ett perfekt inspel som Lowa möter upp och enkelt bresidar in 1-0. Just nu känns det som vi har bra kontroll på matchen. Men snabbt vänder det då vår gamla spelare Matilda Larsson får bollen på högerkanten och får enkelt driva framåt och får till en drömträff 1-1. Efter det tappar vi fokus och är inte riktigt med i matchen, trots det har vi fortsatt lägen och bland annat en supervolley som tar i insida stolpe men 1-1 står sig 1 halvlek.
Andra halvlek
FFF är farliga i sina omställningar och har lite mer övertag i andra, De får in 2-1 genom långskott återigen där vi är lite passiva i försvaret, och sedan gör de 3-1 och det är Ella som också lämnade Vinberg för FF
Kort sammanfattning, vi skapar många chanser men lyckas endast få in en boll, med lite mer marginaler hade vi kunnat ha fler bollar i nät. Vi får ändå ta med oss energin från första halvlek och hoppas på att vi lyckas förvalta målchanserna bättre i nästa match. Så en tung förlust men vi kämpar vidare och fortsätter vår resa framåt. /Fidan Ibishi, tränare.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera