Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Växjö Vipers Utveckling Herr akademin
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Växjö Vipers Utveckling Herr akademin.
Herr akademin
Följ oss för uppdateringar
Match mot Nässjö i JAS-serien.
Vi inleder matchen på bästa att med högt bolltempo som genererar i mycket avslut, något som vi haft problem med under försäsongen. Efter 04:01 får vi utdelning i form av vår lagkapten och center Ludvig Nordström som assisteras bra av sin högerforward Calle Hult. Ludde & Calle var med i den för dagen bästa 5:an där dem hade sällskap av västerforward Adil Heco och backarna Simon Åberg och Carl Björksund. Nässjö spelar med ett högt försvarsspel som vi får lite problem med under slutet av 1:perioden.
I pausen pratar vi främst om att ha mycket rörelse i uppspelsfasen för att få upp spelet och samtidigt såra motståndaren i dess brister av sitt långa lag. Adrian Kodelja som började matchen bra i målet tvingades tyvärr att utgå och ersattes förtjänstfullt av Mattias Qvarfort de två sista perioderna. Vår andra period blev dagens sämsta och vi förlorar den med 3-0. Vi ger bort något mål pga av att vi spelar lite för omständigt djupt i egen zon, 2-1 tillkommer efter snyggt Nässjöspel och deras 3-1 kommer efter en snabb omställning och där bollen precis pressar sig förbi mållinjen. I detta skede gick vi ner på 2 femmor för att få bättre spel och för att höja intensiteten. 2:a perioden avslutas något bättre och vi känner att en vändning är fullt möjlig.
Trotts bra tålamod i spelet under 3:e perioden så är vi inte riktigt desperata vid avslutningslägen och får därför inte riktigt så många avslut som vi vill. Det dröjer till 19:42 av 3:e och i spel 6-5 innan vi får till en reducering genom Oskar Berglund efter fint samspel med Jesper Mattsson. Vi kör allt på ett kort och satsar på en kvittering, men tyvärr gör Nässjö 4-2 i öppen kasse. Spelare som förtjänar extra beröm är André Martins, Simon Åberg och Ludvig Nordström
/Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera