Match och träningar.
På söndag skulle vi spelat mot Danmarks IF, tyvärr lämnade dom återbud på grund av cupmatch och vi har inte lyckats hitta nytt motstånd. Vi få se fram mot nästa helg då vi får riktigt bra motstånd i div. 2-laget Ornäs BK, så då vill vi självklart ha samtliga tillgängliga. Nu får vi istället göra två bra träningar torsdag och fredag, samt att vi vill att ni lägger in ett eget pass med intervalllöpning på söndag eller måndag. Ses ikväll.
Seniortruppen
28 mar 2019
0kommentarer
Div. 2 motstånd imorgon på Fagerliden.
Imorgon kommer Smedjebackens FK till Fagerliden för match kl. 19.00, matchen som skulle ha spelats i söndags. Skönt att den gick att flytta då vi är angelägna om våra träningsmatcher och att få jobba över större ytor. Vi fick ett bra motstånd i första matchen och roligt med ytterligare ett starkt motstånd imorgon. Samling kl. 17.30. Truppen: Frida, Elin NW, Annie, Malin, Lina, Linnea G, Sita, Vilma, Carro, Alva, Mimmi, Lowa, Cassi, Felicia och Lotta. Förbered er med mat och dryck under dagen. Ses imorgon. Ledarna.
Seniortruppen
25 mar 2019
0kommentarer
Vi byter dagar på match och träning.
Klart med match på tisdag kl. 19.00, kul att det ordnade sig för den ville vi ha. Innan dess träning på söndag kl. 15.00 alltså. Ses imorgon.
Seniortruppen
23 mar 2019
0kommentarer
Fagerliden. Match. Träning.
Äntligen tränar vi på Fagerliden, ikväll kl. 18.30. Matchen mot Smedjebackens FK kommer inte spelas på söndag. Jobbar på att den blir på tisdag eller onsdag, beror på när/om dom kan. Ingen träning imorgon då flera är borta på grund av olika anledningar. Vi flyttar den träningen till söndag eftersom det inte blev match då, meddelar tid senare. Ledarna.
Seniortruppen
21 mar 2019
0kommentarer
Kontrollerad defensiv gav seger
I lördags spelades årets första ”riktiga” träningsmatch på ett kyligt Årby IP mot Hällbybrunns IF. Desto varmare blev det för domaren som knappt hann knyta skorna innan det var dags att arbeta. I 9:e minuten pekar han mot straffpunkten efter att Mimmi avancerat in mot straffområdet och blir fälld. Den slår Lotta ganska så enkelt in och ställningen är 0-1. Känslan när halvtidsvilan va ett faktum var att det kändes kontrollerat och stabilt efter 45 minuter spelade. I andra halvlek tog Hällbybrunn över ganska så rejält och vi fick inte riktigt till det offensivt. Tillbakapressade långt ner på våran planhalva och mycket fasta situationer för motståndarlaget speglade den andra halvleken. Straffsparken från Nurmilehto var den enda sparken som nådde nät och 0-1 blev slutresultatet. Det är som tidigare skrivits en träningsmatch. Alltså får vi ta med oss några saker vi bör tänka/träna mer på och saker som vi fick se fungerade. Den defensiva delen, utan någon sorts specifik träning fungerade väldigt bra även fast vi fick jobba ganska långt ner på egen planhalva. Det gör även att vi fick svårt att flytta upp tillräckligt med folk för att göra det riktigt farligt på offensiv planhalva. Några fina kontringar stod vi för som vi kan ta med oss. Extra kul och ett extra plus till vår målvakt Frida som med hjälp av ett bra defensivt arbete resulterade i en hållen nolla. Dessutom extra kul var att vi hade 5 stycken spelare som debuterade i seniorlaget på fullstor plan. Vi fortsätter träna på tillsammans och förhoppningsvis kunna gå ut på fullstor träningsyta i veckan. Gott så.
Seniortruppen
18 mar 2019
0kommentarer
Visa fler nyheter