Läger på lördag.
På lördag träffas vi för lite tävlingar, mat, lagfoto, teori och inte minst träning. Allt utomhus och på Fagerliden. Tävlingar: Lagtävlingar som inte är fysiska. Mat: Diddi kommer skicka ut angående beställning av mat. Lagfoto: Ha på eller tag med röda strumpor. Matchstället finns på Fagerliden. Teori: Målsättning och spelsystem. Kanske något mer. Träning: Fotbollsträning. Vi kommer som sagt att hålla till ute under hela dagen, men kommer ha tillgång till vårt omklädningsrum och klubbrummet för att komma åt toalett och lägga väskor/kläder i. Här kommer ett program där alla tider är cirkatider utom starttiden: Kl. 10.30. Lagtävlingar. Kl. 12.00. Mat. Kl. 12.45. Lagfoto. Kl. 13.00. Teori. Kl. 14.30. Träning. Vi kommer antagligen var klara cirka kl. 16.30. Ledarna.
Seniortruppen
28 maj 2020
0kommentarer
Endagsläger på Fagerliden.
Vi har försökt tidigare och försöker igen, att träffas för mer än bara träning. Nu tänker vi oss 30/5 på Fagerliden ungefär mellan kl. 10.00-18.00. Det vi behöver ha med oss är fint väder då vi behöver vara ute hela dagen och att vi har dom flesta friska. Målsättning/Spelsystem, mat, aktivitet/tävling och match/träning är det vi tänkt oss. Innan och efter det viktiga träningar inför seriepremiär 16/6. Ses ikväll.
Seniortruppen
20 maj 2020
0kommentarer
Träning vid Eskiln 13/5.
Vi tar ett break från Fagerliden på onsdag och kör ett fyspass vid Eskiln. Så skor och kläder för det och eventuellt lite beachevolley om det inte är för blött. På torsdag blir det Fagerliden igen med sikte på bland annat stort spel. Ses imorgon.
Seniortruppen
12 maj 2020
0kommentarer
MINIUPPEHÅLL. MÖTE.
Vi har haft och har en ovanligt lång försäsong nästan utan matcher, men med många riktigt bra träningar. Nu tar vi ett par extra dagar ledigt för att sen köra igång fullt ut igen med nya träningstider från 4/5, både på natur och konstgräs. Vi ses alltså igen på måndag för träning på naturgräset kl. 18.30. Innan träningen tar vi ett möte för att titta på hur vi tänker oss förberedelser inför tävlingssäsongen och lite utmaningar och möjligheter med nya spelprogrammet. Var klädda för ett möte ute som startar kl. 18.00. Vill ha er ALLA med på mötet, så planera för det. Ta hand om er på bästa sätt i veckan så ses vi på måndag igen.
Seniortruppen
28 apr 2020
0kommentarer
SERIESPEL. TRÄNINGAR. TRÄNINGSMATCHER. MÖTE.
Som vi nog trodde och som det tidigare sett ut för dom flesta andra serier är vårsäsongen kapad även för oss. Det innebär att serien spelas i form av enkelserie där höstsäsongens spelprogram är det som för tillfället gäller. Som det ser ut nu har man möjlighet att flytta någon match från höstens spelprogram och lägga dom med seriestart tidigast 13/6. Vi har redan nu fått frågan från GIF om att flytta matchen mot dom 1/8 till juni och det är möjligt att det blir så och att eventuellt en match till flyttas till juni. Inget är klart än med det så tillsvidare är det höstens spelprogram som gäller, men var beredda på att det kan bli ett par matcher som flyttas till två sista veckorna i juni. Meddelar så fort det blir klart. Vi har lagt ut nya träningsdagar och tider från nästa vecka i kalendern, då gräsplanen antagligen öppnas 4/5. Skulle det inte bli så gäller tiderna vi har nu. Träning denna vecka ligger bara tisdag i kalendern, återkommer vilken/vilka övriga dagar det blir. Vi har bokat och håller på att boka träningsmatcher inför seriestart, datum finns i kalendern. Än så länge får inga matcher spelas, men vi bokar så vi har klart om det släpps på det. Ligger match på 3/5 som är tveksam, vi får se vad som sägs i veckan. Vi skulle gärna ha ett möte ledare/spelare innan träning 4/5 för att snacka ihop oss inför nya träningsdagar, träningsmatcher och hur vi förbereder oss inför seriespelet. Problemet här är att vi helst bör träffas utomhus och då vill vi såklart ha vädret med oss så inte alls säkert det blir av, men planera in det. Ses imorgon.
Seniortruppen
27 apr 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter