Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Ungdom Utvecklingslag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad Fotboll Ungdom Utvecklingslag.
Utvecklingslag
Följ oss för uppdateringar
Årets första bortamatch tar oss i västerled till Mellerud. Som gammaldags försvarare hade jag hoppats på gräspremiär i lätt duggregn, som gjort för sköna glidtacklingar. Som ålderstigen åskådare gläds jag åt utlovat solsken och 14 plusgrader i en stilla bris och en jämn plastmatta. Motståndarna för dagen är nykomlingarna Melleruds IF, som kommer att spela i helvitt. Om det blir real-känsla återstår att se, men kul för U-laget att få möta en ny bekantskap.
Mellerud började årets seriespel mot en annan nykomling, Trollhättans FK. En jämn match slutade till slut med förlust med 1–3. I halvlek var det gladare miner då de hade ledningen tack vare halvlekens enda mål. I andra halvlek vände Trollhättan på steken med ett nickmål och ett olyckligt självmål. Trollhättan klarade sen av att freda målet för att definitivt stänga matchen i slutet av ordinarie tid. Vi kan därför räkna med ett revanschsuget Mellerud, som vill visa upp sin bästa sida för hemmapubliken.
Mellerud vann sin division 4 serie klart 20 segrar, 2 oavgjorda och 2 förluster. I snitt vann de sina matcher med 3-1, ett offensivt lag med flera bra målskyttar. Den som sticker ut är Albin Broberg, som stod för en tredjedel av målen. Albin Emanuelsson gjorde en hel del mål 2024 och inledde årets målskytt assisterad av sin namne Albin B. U-laget får inrikta sig på att hålla reda på Albin x 2 och hålla vara noggranna i det defensiva arbetet.
Trots förlusten håller sig Mellerud ovanför det nedre kvalstrecket. Det beror på att det blev fyra andra matcher i premiäromgången, som blev väldigt målrika. U-laget och Säffle SK höll båda nollan och mäktade med fyra mål framåt. I Säffle var en av målskyttarna prestigevärvningen och potentiella skytteligasegraren David Johannesson. Två andra nyförvärv från Karlstad, David Lander och Pelle Buskqvist, gjorde också var sitt mål. Två andra lag, Viken och Forshaga, gjorde båda fem mål, men släppte in 2 respektive 1 mål. Den sista matchen i omgång 1 slutade oavgjort mellan Gauthiod och Vara SK.
Det går inte att dra några långtgående slutsatser efter en omgång, men det är alltid kul att spekulera. På förhand var mötet mellan Säffle SK och Syrianska FK Lidköping omgångens toppmatch. Säffles seger med klara 4–0 var en maktdemonstration, som belönades med hemmapublikens jubel och befäster Säffles favoritskap. En annan av förhandsfavoriterna Forshaga IF, vill bevisa att andra året i en serie inte alls är svårt. Seger med 5–2 på bortaplan mot svårspelade Götene IF skickar varningssignaler till övriga lag. Utmanaren om skyttekungs titeln, Niklas Bengtsson, gjorde två mål och kostade på sig att missa en straff. I år har Forshaga fler målskyttar i truppen och en av dem, nyförvärvet med U-lags meriter Samuel Nielsen, presenterade sig med två mål. Till sist hade vi miniderbyt mellan Grums och Viken, som Viken vinner klart med 5–2 på bortaplan. Där hittar vi en tremålsskytt vid namn Emil Eldh, som blir intressant att följa framöver. Viken får bekänna färg i stundade omgång då det blir ett riktigt hett derby på hemmaplan mot Säffle.
Efter omgång 1 håller jag fortsatt Säffle och Forshaga som favoriter med U-laget, som utmanare. Syrianska FK Lidköping står för den negativa överraskningen även om de ställdes mot ett starkt Säffle. I kulisserna står Gauthiod och Vara SK, där jag tror att Vara kan bli årets Forshaga och kan sluta på den övre halvan. När serien summeras kan det visa sig att ett oavgjort resultat mot dem är ett bra resultat. I omgång två finns det förutom Viken mot Säffle på lördag två andra matcher att hålla ögonen på. På fredagskvällen spelar Vara mot Götene och den ger en indikation på hur Vara står sig mot ett etablerat division 3 lag som Götene. Även söndagens derby mellan storebror Gauthiod och Syrianska kommer innehålla mycket känslor och kan på förhand gå hur som helst. Nu är serien igång och för U-laget blir det hårda bud i Mellerud.
Säffle SK (borta) | 31 jul, 19:00 |
Grums IK (hemma) | 8 aug, 19:00 |
Trollhättans FK (borta) | 17 aug, 13:00 |
IK Gauthiod (hemma) | 24 aug, 13:00 |
Melleruds IF (hemma) | 31 aug, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera