Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Upplands IHF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Upplands IHF.
Upplands IHF
Följ oss för uppdateringar
Vi blev drygt tjugo deltagare från oss på badmintonklällen där Fyrisfjädern mötte fjolårets svenska mästare Västra Frölunda. Sportchef Kim Knudsen hälsade oss välkomna och berättade om Fyrisfjädern och dess verksamhet. Förtäring blev det i form av kaffe och macka eller pregame med thaimat beroende på vad man beställt. Vi fick även en presentation av Fyrisfjäderns spelare innan match. Det blev sedan en väldigt jämn och spännande tillställning där det efter de sex ordinarie omgångarna var 3-3. Avgörandet skedde sedan med ett set i damdubbel där Tilda Sjöö och Anastasiia Alymova lyckades vinna och se till att det blev seger för Fyrisfjädern. En mycket trevlig kväll där vi imponerades stort av spelarnas fantastiska reaktionsförmåga. Vid 21-tiden begav vi oss nöjda hemåt.
| Visionsmöte/arbetsmöte. | 13 maj, 09:00 |
| IK Uppsala-AIK | 30 maj, 13:00 |
| Friidrottscafé. | 17 jul, 17:00 |
| Träff med idrottshistoriska föreningar och SM friidrott | 25 jul, 09:30 |
Den här kvällen kommer att bli en erfarenhet rikare till Er alla som har tid och möjlighet att medverka. En klassisk sport och med oerhört duktiga spelare/ledare, och Uppsalaklubben har som bekant varit och är en ledande förening för svensk badminton med en bra blandning av spelare, med erfarenhet från den internationella badminton världen - Robban Z
RapporteraRapportera
Fler bilder från badmintoncaféet finns på vår facebooksida.
RapporteraRapportera
Reportage kommer att finnas i nästa nummer av Uppländska Idrottsminnen.
RapporteraRapportera
Ja, det blev en kväll att ta med sig i sin erfarenhetsbank. Eb match med så mycket snabba fötter, ett spel med rörelseförmåga och framför allt ett svettigt samarbete med många duktiga spelare. Idrott ska ses live i första hand. Härlig inramning i hallen under dryga tre timmars spel.
RapporteraRapportera