Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Trots spelövertag och tidig ledning föll Utsikten borta mot IK Oddevold under fredagskvällen.
Hemmalagets Assad Al-Hamlawi dök upp i boxen gånger två under den första halvleken och blev stor matchvinnare.
2-1 för Oddevold.
Karl Bohm öppnade annars tidigt målskyttet när han från distans pangade in 1-0 för de för dagen rödklädda (!) gästerna.
I sitt tredjeställ fick Utsikten hand om bollen mot Oddevold som lade sig lågt och satsade på kontringar.
Kvitteringen kom dock snabbt. För snabbt. Och trots att Kiken spelade sig fram till åtminstone en stor chans - Lucas Lima sköt och Armin Ibrahimovic räddade - så var det Oddevold som också gjorde nästa mål.
Al-Hamlawi dök upp på en kantfrispark och satte dit 2-1. Så dags kändes det inte som matchens sista mål!
Målchanser fanns det gott om även efter pausvilan. Oddevold hade ett par rätt saftiga möjligheter när man ställde om snabbt och det var nära 3-1 några gånger.
Utsikten hade också ett antal stora. Lucas Lima sen kanske allra största men hans nick gick rakt på Ibrahimovic. Armin - utbildad i Kikens akademi - var stark mellan stolparna hela kvällen.
Gästerna forcerade och hade ett par ytterligare chanser. Inhoppande Mehmeti sköt utanför i bra läge och Superettandebutanten Vilhelm Gunnarsson också en boll inne där 18 åringen vinkades av för offside. Lite men klart!
Det slutade med ett nederlag för Kiken i ännu en jämn drabbning.
# # #
Karl Bohm hamnade i målprotokollet igen med sin fullträff i den åttonde matchminuten. Första målet för Kikens spjutspets sedan återkomsten från sin korsbandsskada.
# # #
Debut för en ”ny Gunnarsson” i Kikens A lag idag. Bröderna Erik och Axel är kända på Ruddalen sedan tidigare. Med ett nysignerat avtal på fickan blev det inhopp i minut 72 idag för Vilhelm, 18.
Filip Fredriksson, även han kontrakterad i dagarna, blev dock kvar på bänken hela matchen.
# # #
Närmast väntar kval i Svenska Cupen (onsdag) innan nästa runda i Superettan mot Örebro (Bravida Arena, 27/8).
| Lunds BK (borta) | 17 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 16:00 |
| Träning | 19 maj, 16:00 |
| Träning | 21 maj, 16:00 |
| Träning | 22 maj, 16:00 |