Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Med en man mer i drygt 75 minuter kunde Utsikten till sist bryta ner Östersund och vinna sin tredje raka sege i Superettan. Men det satt långt inne! Ett hotande underläge i paus vändes till seger under den andra halvleken efter mål från Lucas Hedlund och Allan Mohideen.
Ni kan tänka er att det var skönt för truppen att kliva på flyget hem till Göteborg!
Utsikten anlände med tåg under lördagen till en av säsongens tuffaste bortamatcher. Östersund har precis som Utsikten startat Superettan starkt och kom också som väntat ut inspirerat inför hemmapubliken.
Kanske lite för heta? Hemmalaget bjöd inledningsvis Utsikten på stora ytor samtidigt som bortalaget var raka och direkta och spelade snabbt ur och förbi Östersunds press och fram till målchanser.
Myroslav Mazur blev utvisad för Östersund i den 14:e matchminuten sedan Kiken attackerat centralt och Lucas Hedlund rivits ner i en uppenbar målchans.
Redan före utvisningen hade samme Hedlund haft en boll på mållinjen (eller till och med över?) och Albin Skoglund ett friläge som hemmamålvakten Aly Keita räddade.
Det röda kortet ändrade förutsättningar och störde inledningsvis Utsikten nästan lika mycket som ÖFK.
I samband med utvisningen kom Jakob Hedenquist in i spel. Den före detta Kiken-försvararen behövde sedan sju minuter på plan att bli målskytt. Släkten är värst! Hedenquist gjorde sina första minuter i årets seriespel efter att ha gått skadad och styrde in ledningsmålet till 1894 åskådares glädje.
1 – 0 för hemmalaget i numerärt underläge – och hade sedan ytterligare någon bra kontring så Utsikten var lite illa ute i den här delen av matchen.
Pausvilan kom därmed lägligt för Bosko Orovic och hans manskap som behövde samla sig!
Utsikten fick en rejäl dos energi av vilan och det som hände tidigt under den andra halvleken. Ett snabbt kvitteringsmål! Fredrik Martinsson och Erik Gunnarsson kombinerade till vänster och Lucas Hedlund styrde in i 1 – 1 på det efterföljande inspelet.
Utsikten var ifatt – och nu på jakt efter samtliga poäng.
Allan Mohideen blev till sist den som klev fram som matchhjälte. Fint framspelad av Predrag Randelovic kom kantspelaren loss till höger i straffområdet och satte dit 2 – 1 i nättaket bakom Keita!
Målet innebar att Utsiktens hysteriska form håller i sig och laget är nu uppe på 20 poäng efter nio omgångar. Ett fint snitt för ett ödmjukt gäng som verkligen visar att hårt arbete ger segrar. Elva av dem är också inspelade på bortaplan där man är obesegrade.
# # #
Utsikten kom till spel utan avstängde Wilhelm Nilsson. Även mittfältaren Alexander Faltsetas saknades på resan norrut på grund av sjukdom.
# # #
Superettan är inne i ett tufft skede med många matcher på kort tid. Utsikten spelar redan på onsdag igen då Örebro SK kommer till Bravida Arena.
Biljetter till matchen köper du som alltid via Utsikten.ebiljett.nu
# # #
LAGET:
Elias Hadaya – Sebastian Lagerlund, Jesper Brandt, Erik Gunnarsson – Allan Mohideen, Predrag Randelovic (92´ Ronald Muukibi), Albin Skoglund, Erik Westermark, Fredrik Martinsson – Karl Bohm (86´ Ivo Pekalski), Lucas Hedlund (92´ Melker Österberg)
Spelade ej: Lukas Lehto (MV), Karl Landsten, Mark Gorgos, Emir Bosnic
| Träning | 21 maj, 16:00 |
| Träning | 22 maj, 16:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 23 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 16:00 |
| Träning | 26 maj, 16:00 |