Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Upptaktsträffen 2019 gick av stapeln under torsdagsmorgonen på Society Works, en utsida från Friends Arena i Solna och i samma byggnad som Svenska Fotbollsförbundets kansli. Akademichefer och sportchefer fanns på plats under onsdagen, nu anslöt tränarna och det är en meriterad och namnstark samling som coachar lagen i landets tredje högsta liga.
En av dem är givetvis vår egen Stefan Rehn med dubbla SM Guld i bagaget. Här finns också andra bekantskaper – en med tydlig Kikenkoppling är Janne Carlsson som med knappt tre år i Utsikten (2013 - 15) nu går in på sitt tredje år hos IK Oddevold!
20 GÅNGER PENGARNA PÅ KIKEN
Svenska Spel håller Utsiktens som sjunde lag i sin oddssättning. 20 gånger pengarna ger en mörkblå serieseger.
Utsikten har traditionellt sett i stort sett alltid lyfts fram som en av favoriterna i serien, både av konkurrenter som de egna tränarna, och den lite mer blygsamma oddssättningen slogs i spillror per omgående då första paret ut på scenen målade upp Kiken som tvåa bakom Ljungskile.
”Två bra tränare, det är det som gör skillnad” sade Utsiktens f d tränare Janne Carlsson – i klubben 2013 till 2015 – och fick medhåll från Torns coach Richard Ringhov.
Janne höll tillbaka förväntningarna på sitt eget lag men sade också;
”Vi möter ett av favoritlagen nu på lördag så då får vi se vart vi står någonstans” inledde Janne Carlsson med en blick och ett leende på Stefan Rehn på salens första rad.
Utsikten och Oddevold möts alltså på lördag i Göteborg – avspark på Ruddalen klockan 12 för er som själva vill avgöra styrkan på de bägge.
"VI KOMMER BEHÖVA TID"
Stefan Rehn klev tillsammans med Tvååkers Mårten Lundqvist upp som tredje par, och sade så här om sina egna förväntningar inför året;
”Vi kommer behöva tid. Jag tror det är 16 nya spelare! Försäsongen är som att gå på Liseberg, ibland är det höga toppar och ibland djupa dalar. Det kan se bra ut under en halvtimme för att sedan bli sämre och man står där och undrar vad man håller på med under träningarna”.
”Jag är lite förhoppningsfull, men vi står i 20 gånger pengarna och tycker väl att vi skall vara där någonstans. Janne!?” säger han med den avslutande passningen till kollega Carlsson från Oddevold.
På frågan om vem eller vilka som skall lyfta det ”nya Utsikten” lyfte Stefan fram två centrala mittfältare i Albin Skoglund och William Kenndal.
”Albin ser jättespännande ut. Jag hoppas och tror att han kan bli en ledare för oss. Vi har inte många spelare över 25 år så de är de yngre som kommer behöva kliva fram. Albin är en av den. William tog vi in från Sollentuna är en härlig tekniker som vi hoppas ska kunna blomma ut hos oss”.
”Vi vill ha spelare som verkligen brinner! Man blir glad när man ser spelare en halvtimme innan träningen börjar vara ute och träna på sina saker. Det är mycket individuell träning, sen gäller det att placera in dem i sina roller. Sen handlar det om att få ihop helheten, det är vad vi jobbar på.”
"RUDDALEN EN FANTASTISK ARENA"
Tvååkers Mårten Lundqvist höll också Utsikten som en utmanare, och på frågan varför man skall ta sig till Ruddalen i premiären sade han;
”Ruddalen först och främst, det är en fantastisk fotbollsarena. Och Utsikten spelar bra fotboll”.
Seriefavoriterna Ljungskile tränas i år från start av Jörgen Wålemark och har laddat om med många, starka nyförvärv. Utsikten fick känna på lagets styrka för någon vecka sedan i en träningsmatch (0 - 1) och Jörgen fick givetvis svårt att värja sig från favoritskapet.
”Vi vill tillbaka dit om möjligt. Men serien ser jämn ut, många lag som satsar och som verkar vilja lägga pressen på oss. Vi har satsat på spelare som kan ta oss tillbaka till grunden, få spelare som vill träna mycket, man kan prata med och som vill ge allt under säsongen. En hög lägsta nivå."
”Cirka 10 spelare in, det tar tid att sätta det här laget. Än så länge är vi inte uppe på den nivån som exempelvis Mjällby hade förra året. Det finns en bredd i serien i år och det är många lag som ser bra ut. "
Lindome GIF är nyuppflyttade från tvåan och efterlängtad derbykonkurrent till Utsikten som var ensamt lag från Göteborg i Söderettan ifjol. Laget har imponerat under försäsongen och bland annat besegrat GAIS men flyger trots det helt under radarn.
”Vi har i stort sett samma spelartrupp som förra året" säger lagets coach Johan Mattsson. "Vi tror inte på att anpassa oss så mycket, vi kommer fortsätta göra vår grej och jag tror det kommer att gå bra".
Mattsson trodde som alla andra på Ljungskile men skickade sedan en passning till ett par andra kollegor på bästkusten;
”Janne och Stefan är ödmjuka men deras lag kommer att vara bra också” säger Johan Mattsson.
Ljungskile står ut som solklara favoriter. Bakom dem finns Oskarshamn som tydlig utmanare och laget fick tipset som seriesegrare från Besnik Llazani (Kristianstad) och Lunds Jack Majgaard Jensen. Utsikten är med som utmanare enligt tränarna med ett antal tips som tvåa bakom Ljungskile.
Förra säsongen var Utsiktens sjunde säsong i Söderettan sedan man tog klivet upp 2012. Klubben har landat på 11:e (2012), 5:e (2013), 1:a (2014), 4:e (2016), 3:e (2017) samt fjolårets 8:e plats. Något som får anses som en missräkning.
I år siktar man givetvis högre men något slutgiltligt svar på frågan kan Stefan inte ge under tågresan hem mot Göteborg;
"Vi har inte tagit det i gruppen och jag vill förankra det först innan vi går ut med. Ett kortsiktigt mål och ett långsiktigt, och att vi också sätter ett HUR vi skall göra det. Sätta upp ett mål kan alla göra men hur skall vi komma dit"
Utsikten spelar som sagt sin sista träningsmatch på lördag, sedan återstår endast en vecka av förberedelser inför seriepremiären mot Tvååker 6 april.
| Falkenbergs FF (hemma) | 31 jan, 13:00 |
| Varbergs BoIS FC (hemma) | 7 feb, 13:00 |
| Ljungskile SK Herrfotboll (hemma) | 14 feb, 13:00 |
| Jönköpings Södra IF (hemma) | 21 feb, 13:00 |
| IFK Göteborg (hemma) | 4 mar, 18:00 |
| 8 dec | Kallelse extra årsmöte 15/12 |
| 4 dec | Kallelse extra årsmöte |
| 25 nov | Information från föreningen |