Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomtens IF A-laget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomtens IF A-laget.
A-laget
Följ oss för uppdateringar
Denna helg kommer vi spela två matcher och motståndare är FFK U och Rackeby. Först ut är FFK U på fredagskvällen och sedan möter vi Rackeby på söndag eftermiddag. Det var först bara tänkt att vi skulle möta Rackeby på söndag men eftersom vi haft många spelsugna grabbar i träning så känner vi att vi behövde lägga till en match för att alla ska få den speltid man förtjänar.
Matchen mot FFK U kommer spelas på Odenvi konstgräs på ikväll klockan 19.30. Vi kommer att mönstra ganska många spelare som inte fått så mycket speltid innan. Vi har fortfarande lite småskador i truppen men känner ändå att vi har många spelare att välja på till denna match. Extra kul är det att vi har ett så ungt lag att matcha ikväll.
Truppen mot FFK U:
Kim, William G, Garp, William J, William A, Rasmus E, Felix, Adbu, Siem, Olle, Oskar Ö, Laakso, Otto, Albin, Callenvik, Alfons, Liam
Matchen mot Rackeby kommer spelas på söndag klockan 12.00 på Odenvi. Matchen var från början sista gruppspelsmatchen i DM men blir nu träningsmatch istället. Anledningen till detta är att Rackeby inte fick ihop lag förra helgen mot Igelstorp och fick lämna WO, det i sin tur gjorde att de uteslöts. När vi fick reda på detta kontaktade vi Rackeby direkt och bad om att vi fick spela en träningsmatch istället mot dem och de godkände det.
Truppen mot Rackeby:
Joel, Garp, Fabian, Karl, Elliot, Anton, Herman Gilbertsson, Göran, Liam, Lukas K, Rasmus K, Lukas G, Isak, + 2-3st från fredagens match.
Vi kan samtidigt komma med lite glädjande nyheter.
Senaste veckan har vi gjort klart med två nya spelare som är välbekanta ute på klostervallen. Ingen har Tomtens IF som moderklubben men båda har spenderat några år i ungdomen ute i Gudhem.
Först ut hälsar vi Felix Lindgren välkommen tillbaka till Klostervallen. Felix började sin fotbollskarriär i FFK innan han tog steget över till Tomtens IF. I Tif spenderade han några år innan färden åter gick till stan och denna gång IFK Falköping. Nu väljer dock den vänsterfotade backen/mittfältaren att åter göra entré i den gulsvarta tröjan och det är vi glada för. Felix är spelklar från den 18e mars och kommer debutera ikväll mot FFK U.
Den andre spelaren som vi välkomnar till oss är Oskar Odh. Oskar har Valtorp som moderklubb innan han tog steget över till Tomtens IF där han likt Felix spelade några år. Efter sejouren i gulsvart tog han klivet över till IFK Falköping där han spenderade juniortiden i IFK Falköping. Under säsongen 2020 valde han att gå tillbaka till de ”röda”. Efter två säsonger i div 5 väljer Oskar att ta klivet över till oss och det är vi glada för. Oskar är spelklar för oss från den 12 mars men vi får vänta på att se Oskar i spel då han inte är tillgänglig i helgen.
Välkomna till gulsvart Felix och Oskar.
Tiderna i helgen:
Fredag: TIF – FFK U 19.30 Odenvi
Söndag: TIF – Rackeby 12.00 Odenvi
Vi ses uppe på konstgräset i helgen.
| Valtorps IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Stenstorps IF U (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 10 jun, 18:00 |
| Gånghester/Målsryd (borta) | 14 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera