Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tollarps IF Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tollarps IF Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Vi drar igång med träning tisdag 6/9 klockan 1900 till 2000. Träning är en gång varje vecka där fokus ligger på bollövning och spelövningar.
Träning bedrivs under överseende av en rutinerad tränare med 23 års erfarenhet med uppdrag både som huvudtränare i division två för damer samt som andretränare i herrallsvenskan.
Jonas, som tränaren heter hade tagit en paus från tränarrollen men tyckte att detta lät som en rolig utmaning att hjälpa Tollarps IF att bygga ett damlag under säsongen 22/23.
Allmänt om laget så består det i skrivande stund av cirka 8-10 spelare och som alla förstår krävs det minst lika många till för att få till en trupp inför nästa säsong.
Därför söker vi så klart spelare från 2005 och uppåt, finns ingen övre gräns utan det är upptill den enskilde att avgöra detta.
I år har vi inget lag i seriespel men vi deltog i Åhus beachhandboll i juli och om vi blir tillräckligt många under denna säsong blir det säkert någon träningsmatch.
Medlemsavgift och sektionsavgift är inte beslutat för damlaget i skrivande stund men det blir kraftigt reducerade avgifter och det kostar inget att komma för att pröva på.
Väl mött och sprid till alla ni känner.
Frågor om laget och satsning var vänlig att kontakta
roger.weische@rejlers.se
Ordförande i handbollen.
Första träning startar 1830 med lite enkel information
RapporteraRapportera