Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tollarps BK Spelarsidan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tollarps BK Spelarsidan.
Spelarsidan
Följ oss för uppdateringar
Lördag 11 april.
Ute skiner solen, då var det dags för säsongens sista seriematch. Färden gick till Baltiska Hallen i Malmö för match mot BK Thule. Målsättning var att ta revanch för förlusten januari månad.
Serie 1. 2-3 (1464-1538.) matchen började bra med ledning i matchen som kunde varit större då vi tappade ett banpar med 2 poäng. .
Serie 2. 4-1 (1658-1560.) Nu fick hemmalaget till det reellt med en bra serie. Nu hade vi hamnat i underläge så efter halva matchen var vi i underläge 6-4.
Serie 3. 1-4 (1388-1515.) Hemmalaget gjorde nu en sämre serie samtidigt som vi höll vårt spel. Inför sista serien hade vi nu vänt matchen till vår fördel 7-8. Nu var vi nära revanch för tidigare förlust.
Serie 4. 0-5 (1446-1665.) Nu tog vi full pott i denna serie. Banpoängen 1665 resulterade tillsammans med övriga banpoäng i matchen till säsongens högsta slagning 6278 poäng. Dessa båda resultat var spelarnas salut när A-lagets 50:de tävlingsäsong avslutades.
BK Thule-Tollarps BK 7-13 (5956-6278)
Rasmus 901, Anton 837, Göran 801, Mio 778, Anders 770, Jacob 762, Thomas 747 och Fabian 682
Detta är också ett resultat att ta med sig hem inför kommande säsong. Nu vet vi att vi kan.
Säsongen blev ett lyckligt slut för A-laget, även om vi inte nådde uppflyttning eller kval.
Nu väntar vi B-lagets avslut hemma i morgon söndag
/Jeppsson
Sett till matchresultaten i kägelpoäng räknat blev det här vår bästa säsong på nio år med ett matchsnitt på 5910 poäng. Föregående år hade vi ett matchsnitt på 5714 poäng och året innan det, 5579 poäng, så vi ser ett trendbrott nu.
RapporteraRapportera